Wiedza jest kluczem do eleganckiego wyglądu – w równym stopniu jak zmysł estetyczny. Nie inaczej jest gdy chozi o tkaniny koszulowe. Kluczowe parametry powiedzą nam od razu, czego możemy się spodziewać.
Na pytanie „jaka powinna być tkanina na koszulę?” większość mężczyzn odpowie pewnie, że naturalna. I będą mieli rację, ale to zbyt ogólnikowa informacja. Przede wszystkim zastanówmy się, jaki powinien być skład materiałowy naszej koszuli.
Interesuje nas głównie bawełna. Oczywiście zalety mają też letnie materiały lniane. Ale bawełna o luźnym splocie (jak chociażby batyst czy zefir) może je zastąpić. W upały zapewnia porównywalny komfortu do koszuli z lnu, za to mniej się gniecie. Konkurencję dla bawełny stanowi także wełna merino o wyjątkowych walorach termoregulacyjnych.
Wystrzegamy się oczywiście materiałów w całości syntetycznych albo nawet z domieszką poliestru czy poliamidu. O dziwo wciąż są mężczyźni, którzy kupują je nie tylko ze względu na niewygórowaną cenę, ale też dlatego, że taki materiał mniej się gniecie. To błąd z dwóch powodów. Po pierwsze wątpię, czy jakakolwiek koszula poliestrowa warta jest swojej (nawet najniższej) ceny. Po drugie mniej gniotliwa może być także tkanina bawełniana. Tylko jak taką znaleźć?
Są różne rodzaje bawełny, a cienka popelina ma inne cechy niż gruby oksford. O właściwościach decyduje między innymi splot tkaniny. O nim nie znajdziemy informacji na metce (poza nielicznymi wyjątkami). Trzeba się przyjrzeć powierzchni materiału. Wbrew pozorom to nic trudnego – przygotowałem błyskawiczny kurs.
MARZYSZ O IDEALNEJ KOSZULI?
SPRAWDŹ OFERTĘ SZYCIA NA MIARĘ
Tkaniny koszulowe według splotu
Wspomniana popelina charakteryzuje się splotem prostym. Wygląda gładko i zapewnia właściwą wentylację. Nadaje się na koszule biznesowe i formalne. Wygląda elegancko, niestety ma tendencję do gniecenia się. Aby zniwelować ten efekt, popelinowa koszula Business z kolekcji Zack Roman ma specjalne wykończenie non-iron.
Twill lub inaczej diagonal to materiał tkany na skos. Bywa stosowany zarówno w koszulach biznesowych, jak i dżinsowych (ostateczny charakter materiału zależy od typu bawełny i grubości przędzy). Jest znacznie bardziej odporny na zagniecenia, a przy tym wyróżnia się ciekawszą fakturą. Pod tym względem przypomina casualowy oksfordu.
Bawełna typu oksford wyróżnia się splotem koszykowym (hopsack). Tkaninę tego typu często wykonuje się z włókien w dwóch kolorach – podobnie jak w przypadku denimu. Aby uzyskać na przykład błękitny materiał, wykorzystuje się nić niebieską i nić białą. Na powierzchni powstaje mikrowzór, widoczny z bliska. Efekt jest miły dla oka.
Jeśli chodzi o elegancję, to niekwestionowanym królem jest satyna. Bardzo ładnie się mieni i nie gniecie się zbyt szybko. Właśnie dlatego, gdy chodzi o najlepsze tkaniny koszulowe do zestawów formalnych, bawełna satynowa zajmuje wysoką pozycję. To z niej szyjemy nasz kultowy model z kołnierzem na szpilkę.
Co poza splotem się liczy?
Splot decyduje o formalności i charakterze tkaniny, co zresztą możemy ocenić gołym okiem. Natomiast o jakości więcej mówią inne parametry.
W wielu sklepach nie sposób dowiedzieć się szczegółów na temat oferowanych koszul. Również przy zamawianiu koszuli na miarę ułatwieniem będzie zrozumienie kluczowych parametrów.
Jednym z nich jest gramatura. Nie zawsze da się ją ocenić na oko.
Gramatura tkaniny – co to jest?
Gramatura materiału to po prostu jego waga. Wpływa na nią (o czym się czasem zapomina) nie tylko grubość, ale też gęstość. Skrótowe oznaczenie typu „100 g” mówi nam, że tyle właśnie waży 1 metr bieżący tego materiału.
Często spotykam się z poglądem, że im wyższa gramatura bawełny, tym lepiej. Ale to nie musi być prawdą. Cienka tkanina koszulowa może reprezentować najwyższą jakość i lepiej pasować do eleganckiego zestawu.
Generalnie materiały o wyższej gramaturze mniej się gniotą, są też uważane za bardziej wytrzymałe. Z drugiej strony im grubsza tkanina, tym bardziej sztywno się układa. Osobiście nie jestem zwolennikiem ciężkich koszul i w kolekcji ZACK ROMAN stawiam na lekkie materiały. Poza sezonem zimowym oczywiście.
Tkaniny koszulowe a numerologia
Bardzo mała część sprzedawców informuje o grubości włókien. Rzadko też spotykamy się z wyjaśnieniem, czy materiał wykonano z przędzy typu single-ply czy two-ply. A sprawa jest prosta i warta zapamiętania.
Nić typu two-ply, którą chwalą się czasem producenci koszul, powstaje w wyniku skręcenia ze sobą dwóch włókien. To podnosi ich wytrzymałość i zapewnia wyższy komfort użytkowania. W większości przypadków podwójna nić jest lepsza niż single-ply (czyli pojedyncza). Tkaniny koszulowe z przędzy two-ply generalnie wyglądają bardziej elegancko, mniej się gniotą i ładniej układają.
Grubość włókien
Grubość włókna wyraża się za pomocą liczb (60, 70, 80, 90, 100, 110, 120). Im jest ono cieńsze, tym wyższy numer otrzymuje. Cienkie nici, odpowiednie na koszulę przyjemną w dotyku, zaczynają się od wartości 100. Im wyższa wartość, tym milsza w dotyku tkanina.
Liczba włókien – yarn count
Najbardziej zainteresowanym Klientom w butiku podajemy skrótowe opisy liczbowe tkanin koszulowych, zgodne z obowiązującymi na całym świecie zasadami – na przykład: „140/2×140/2”. Jest to tzw. yarn count. Pierwsza para liczb oznacza osnowę (warp), druga wątek (weft). 140 odnosi się w tym wypadku do grubości włókna. Natomiast 2 oznacza two-ply. Z przykładowego opisu wynika, że tkaninę wykonano z identycznych wątków i osnów. Są to włókna typu two-ply, o grubości 140.
Bardziej skomplikowanym tkaninom towarzyszyć będzie dłuższy opis, na przykład: „140/2+70/1×70/1+140/2”. W tym wypadku mamy do czynienia z materiałem, w którym obok nici typu two-ply, o grubości 140, są też pojedyncze, o grubości 70. Dodatkowe włókna zapewniają bogatszą teksturę albo ciekawy wzór.
Podsumowanie
Tkaniny na koszule garniturowe czy smokingowe z cienkich nici two-ply są zasadniczo droższe w produkcji, co przekłada się na cenę końcową. Warto zainwestować w taką tkaninę, jeśli chcemy, aby była jedwabista, miękka w dotyku i pięknie się układała.
Oczywiście cienkie włókna two-ply to nie wszystko. Każda z wymienionych powyżej cech materiału wpływa na jego jakość i charakter. Liczy się sam surowiec, gramatura, splot, a nade wszystko staranność producenta.
Nie należy przy tym zadowalać się takimi informacjami jak „Made in Italy” albo „Egyptian cotton”. Bawełny egipskie są bardzo cenione, ale i wśród nich trafia się surowiec słabej jakości. We Włoszech znajdziemy wytwórców tkanin o najwyższej klasie światowej, a obok nich producentów taniej masówki.
To jakie tkaniny koszulowe są najlepsze?
Jeśli chodzi o tkaniny koszulowe to warto stawiać na produkty cenionych w sartorialnym świecie manufaktur. Jedną z nich jest Testa. To znana firma z północnej Italii, założona w 1919 roku. Ufam pracującym tam specjalistom, którzy wybierają najlepszy surowiec egipski, aby stworzyć wyjątkowo przyjemne i efektowne tkaniny. Z wyrobów Testa korzystają tak uznane marki jak Kiton, Zegna, Brunello Cucinelli czy Ralph Lauren. Również niektóre koszule dostępne w ZACK ROMAN szyte są z powstających tam tkanin.
W moim sklepie w każdym sezonie prezentuję selekcję koszul z materiałów światowej klasy. Wybierając je, oceniam nie tylko wygląd, ale i to, jak odszyte z nich prototypy oddychają i układają się na ciele. Przymierz i przekonaj się sam!
SPRAWDŹ KOLEKCJĘ KOSZUL ZACK ROMAN
Zamawianie koszul przez internet jest łatwe i zawsze masz 14 dni na zwrot towaru. Pamiętaj jednak, że przychodząc do butiku, korzystasz od razu z porady specjalisty, który w razie potrzeby zleci poprawki krawieckie. A jeśli marzy Ci się koszula, które nie ma w ofercie – w innym fasonie, z wyjątkowej tkaniny, a przede wszystkim idealnie dopasowana do Twojej budowy – to skorzystaj z szycia na miarę. To świetna przygoda! A my mamy w tym zakresie wieloletnie doświadczenie.
Przeczytaj więcej
Koszula smokingowa. Poznaj sekret nieskazitelnego stylu
Koszula pin collar. Najbardziej wytworna ze wszystkich
Mój sposób na komfort? Koszula flanelowa dobrej jakości