Tkaniny garniturowe wysokiej klasy zapewniają prawdziwą przyjemność noszenia. Dobrze oddychają, dopasowują się do ciała i wyglądają elegancko. Dowiedz się, jak wybrać najlepsze tkaniny na garnitury całoroczne, letnie i zimowe!
Ustalmy to od razu – stuprocentowo naturalne tkaniny garniturowe są jedyną opcją dla eleganckiego mężczyzny. Syntetyki jak poliester, poliamid, akryl czy elastan nie wyglądają dobrze, a przy tym powodują dyskomfort. Latem jest w nich gorąco, a zimą zbyt chłodno. Każdy, kto poczuje przyjemność noszenia garnituru z dobrej wełny, kaszmiru czy alpaki, szybko zapomni o budżetowych alternatywach.
Coś o tym wiem – sprzedażą ekskluzywnych materiałów zajmuję się od 2011 roku. Wtedy tkaniny, z których szyją najlepsi krawcy na Zachodzie, były w Polsce trudno dostępne. A ja zacząłem się już pasjonować klasyczną elegancją i chciałem zarazić tym tematem innych. Nawiązałem więc współpracę z kultowymi producentami z Wielkiej Brytanii i Włoch i zacząłem sprowadzać ich towary do Polski.
Tę działalność kontynuuję w firmie Loom10. Zapraszam do sklepu internetowego, jak również do stacjonarnego, przy ulicy Niecałej 10 w Warszawie. Możesz się tu zaopatrzyć w zachodnie tkaniny na garnitury wszelkiego rodzaju.
No właśnie, bo garnitury są różne – całoroczne, letnie, zimowe. Jak wybrać materiał odpowiadający naszym potrzebom? Dowiesz się z tego poradnika. Poruszam w nim między innymi zagadnienia składu, gramatury, splotu i wykończenia. Zaczynamy!
Materiały wełniane w deseń sharkskin
Całoroczne tkaniny garniturowe
Jeśli szukasz materiału na podstawowy garnitur, przeznaczony na uroczystości i sytuacje profesjonalne, wybór jest dość prosty. Zdecydowanie rekomenduję wełnę czesankową (po angielsku worsted wool). Proces czesania wygładza tkaninę, nadając jej klasycznie eleganckie wykończenie.
Tkanina na podstawowy garnitur powinna być granatowa lub szara. Do najpopularniejszych splotów należy skośny, czyli twillowy – elegancki i wytrzymały. Możesz też zdecydować się na materiał, którego specyficzny układ włókien tworzy mikrowzór, na przykład sharkskin. Będzie widoczny tylko z bliska, nie obniżając formalności tkaniny.
Wybierając tkaniny garniturowe, należy zwracać uwagę na ciężar. Wyraża się go w gramach na metr materiału. W przypadku garnituru całorocznego gramatura powinna wynosić około 280 g/m. Taki materiał jest uniwersalny i dość wytrzymały.
Jeśli chodzi o ubrania wizytowe i biznesowe, często stosuje się wełnę wysokoskrętną, o której kiedyś już pisałem. Nosi ona oznaczenia w rodzaju Super 100’s czy Super 200’s. Wełna tego rodzaju ma luksusowy charakter – jest jedwabista w dotyku i ma szlachetny połysk. Należy jednak pamiętać, że tkanina oznaczana najwyższymi wartościami jest delikatna i niestety podatna na zagniecenia. Dlatego wełnę Super 200’s należy rezerwować raczej na szczególne okazje. Na podstawowy garnitur odpowiednia będzie tkanina z oznaczeniem Super 100’s czy Super 120’s.
Letnie tkaniny na garnitury
Nie chcesz spocić się w garniturze? Wybierz lekki materiał! Garnitury wiosenne i letnie mogą mieć bardzo niskie gramatury – rzędu 220 g/m. Tak ubrany, szybko zapomnisz, że w ogóle masz coś na sobie.
Ogromny wpływ na komfort ma także przewiewność, która zależy od splotu. Letnie materiały garniturowe powinny być tkane luźno, tak, by powietrze mogło łatwo przenikać przez włókna. Jeśli podniesiesz taką tkaninę do słońca, powinna lekko prześwitywać.
Do tradycyjnie letnich materiałów należą len i bawełna. Często zapomina się, że również wełna doskonale nadaje się na garnitur letni – o ile jest lekka i luźno tkana. Takie tkaniny nazywa się tropikami (najbardziej znanym z nich jest Fresco od Hardy-Minnis). To doskonały wybór na letni garnitur formalny, ponieważ wełna wygląda elegancko i nie gniecie się tak mocno jak len czy bawełna. Jak łatwo się domyślić, wielkimi entuzjastami tropików są Włosi.
Zimowe tkaniny na garnitury
Jeśli nosisz garnitur na co dzień, to najlepiej, abyś zaopatrzył się w specjalny egzemplarz na zimny sezon. Wełna całoroczna nie zawsze wychodzi zwycięsko ze starcia z chłodem. Jesienią i zimą polecam ciasno tkane materiały o gramaturze rzędu 320-380 g/m.
Świetnym wyborem jest flanela, która powraca właśnie do łask. W chłodne dni ten miękki materiał daje naprawdę dużą przyjemność. Co ważne, zarówno flanela gładka, jak i ta w prążek nadaje się na garnitur formalny. To element tradycji, która bez wątpienia pozostaje żywa w Londynie czy Nowym Jorku.
Jeśli chodzi o mniej formalne ubrania, to niezwykle ciekawe są tweedy – występujące w najróżniejszych wzorach i kolorach, a przy tym ciepłe i wytrzymałe. Zamawiając sportowy garnitur w brytyjskim stylu, możesz zdecydować się nawet na gramaturę przekraczającą 500 g/m! Takie materiały nie należą do najpopularniejszych, ale też nie są czymś niespotykanym. Miękki tweed, na przykład szetlandzki, nosi się bardzo dobrze, mimo sporego ciężaru.
Zimową alternatywą dla wełny są włókna luksusowe, jak chociażby alpaka czy kaszmir. Tego rodzaju materiały pięknie wyglądają i wyróżniają się niezwykle przyjemnym chwytem. Są jednak delikatne i niekoniecznie będą się nadawały do użytkowania na co dzień. Kamel, czyli włókno wielbłądzie, cechuje się nieco większą wytrzymałością. Jeśli jednak zależy Ci na dużej trwałości, wybierz solidną wełnę owczą.
Postaw na jakość!
Niezależnie od tego, czy interesuje Cię kupno garnituru gotowego, czy też szycie na miarę, zwracaj uwagę na skład, gramaturę i splot tkaniny. Ogromne znaczenie ma też jakość wykończenia. Z całym przekonaniem mogę stwierdzić, że tkaniny garniturowe to coś, na czym nie warto oszczędzać. Chodzi przecież o ten rodzaj ubioru, który ma stanowić Twoją wizytówkę w życiu zawodowym i towarzyskim. Dlatego rekomenduję materiały od czołowych tkalni brytyjskich i włoskich. Tamtejsi specjaliści, dzięki wieloletnim tradycjom i dostępowi do nowoczesnych technologii, wyznaczają najwyższe standardy.
Chcesz się przekonać na własnej skórze o jakości brytyjskich i włoskich materiałów? Zajrzyj do Loom10 – oferujemy tkaniny tak legendarnych marek jak A. Moon & Sons, Cerruti, Drago, H. Lesser & Sons, Harrisons of Edinburgh, Kiton, Loro Piana, Scabal czy Vitale Barberis Canonico. Próbniki wybranych producentów są dostępne w butiku Zack Roman, gdzie oferujemy usługę szycia na miarę. Mamy w tej dziedzinie duże doświadczenie, więc chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości. Zapraszam, podyskutujmy!
Sprawdź moją ofertę!
Kolekcja ubrań z topowych tkanin