W 1766 roku Richard Tattersall założył targ koni w Londynie. Koce końskie miały charakterystyczny wzór w kratę składający się z dwóch linii łączących się w małe prostokąty. Historia zadecydowała, że zostały nazwane tattersall na cześć Richarda. Z czasem wzoru w kratę zaczęto używać na sportowe, kontrastujące kamizelki i koszule. W przyszłym roku mają się nawet pojawić szelki tattersall od Alberta Thurstona z wełny Dugdale Bros. Premiera nastąpi podczas Pitti Uomo w styczniu 2014 roku.
Koszula we wzór tattersall (ang. tattersall check) może mieć kratkę składającą się z dwóch następujących kolorów: brązowego, zielonego, bordowego, niebieskiego, żółtego, pomarańczowego lub czarnego. Kolory zawsze występują na jasnym tle: białym, beżowym lub żółtym.
Koszule z tattersall są często noszone do marynarek sportowych z tweedu, flaneli lub kaszmiru. Do tego spodnie z gabardyny, diagonalu, sztruksu albo moleskinu. Taki wzór koszulowy szczególnie upodobali sobie profesorowie z zacnych uniwersytetów z Europy Zachodniej i USA. Był z jednej strony noszony przez angielską arystokrację, ale także angielskich chłopów.
Widoczny na zdjęciach tattersall z bawełnianej tkaniny włoskiej firmy Testa założyłem do marynarki z donegal tweed uszytej prawie trzy lata temu przez śp. Czesława Orciucha. Marynarka ma sportowe, wywijane mankiety, skośne kieszenie z biletówką oraz skórzane guziki. Kontrastujący beżowy kołnierz z aksamitu wstawił w zeszłym roku Piotr Kamiński. Zestaw uzupełnia wełniany krawat z motywem zwierzęcym (kaczki) oraz poszetka z jedwabiu z flagą Wielkiej Brytanii. Dostałem ją rok temu w prezencie od Alistaira Brooksa, byłego już dyrektora zarządzającego Hardy-Minnis oraz Hunt & Winterbotham. Alistair postanowił otworzyć własną firmę i będzie produkował tkaniny płaszczowe dla luksusowych marek (m.in. Prada).
Spodnie z mankietem są wykonane z materiału cavalry twill. Jest to gruby diagonal stosowany kiedyś na mundury kawalerii. Szyto z niego także sportowe garnitury i stanowił bardziej wytrzymałą alternatywę dla flaneli. Do sportowych spodni dobrałem brązowe buty za kostkę z ozdobnym ażurem.
Tattersall, jako wzór na koszule w fasonie button down, doskonale sprawdza się w modzie sportowej. Można go stosować przede wszystkim w zestawach koordynowanych z wełnianym krawatem i kontrastującymi spodniami. Jest jednym z licznych elementów mody męskiej mającym swoje początki w stylu ubierania się mieszkańców brytyjskich dworów i wsi.
Fot. Agnieszka Wanat