Od kilku tygodni w Polsce walczymy z falą upałów. W biurze nie mam klimatyzacji. Musiałem sięgnąć po rozwiązanie ostateczne… W Berlinie pozwoliłem sobie na mały eksperyment i z myślą o upałach kupiłem dwie pary szortów (bermudy) z bawełny w uniwersalnych kolorach: białym i granatowym. Były zaprasowane w kant :) Oczywiście upałów na wyspie Rugia nie było (w końcu to nad Bałtykiem), ale szorty się jednak przydały.
W moich ulubionych stylizacjach z Apparel Arts latem występują mężczyźni w szortach i marynarkach. Co prawda w tle są zazwyczaj miejscowości letniskowe nad morzem, ale przy temperaturach plus 30 można nawet w mieście założyć szorty. Trzeba przecież dbać, o to, co mężczyzna ma najcenniejsze ;)
Letnie szorty są wykonane z lekkich i przewiewnych materiałów. Popularna jest bawełna i len. Wełniany tropik wydaje mi się jednak zbyt formalny. Do szortów wybieramy swobodne buty wykonane z miękkiej skóry. Najelegantsze będą mokasyny. Espadryle lub buty żeglarskie będą także pasować.
Długość szortów ma zasadnicze znaczenie. Krótkie spodnie, jak zresztą sama nazwa wskazuje, mogą być zbyt długie. Osobiście nie rozumiem fenomenu spodni sięgających zza kolano, na tzw. ¾. Z drugiej strony szorty nie powinny być też zbyt krótkie. Optymalne rozwiązanie to szorty kończące się kilka centymetrów nad kolanem.
W krajach anglosaskich na takie szorty często mówi się bermudy. Nazwa wywodzi się z Bermudów, terytorium zamorskiego brytyjskiej korony na Oceanie Atlantyckim. Już w dwudziestoleciu międzywojennym biznesmeni na Bermudach nosili cienkie podkolanówki, szorty kończące się przed kolanem z wełnianego tropiku, eleganckie koszule, krawaty i marynarki klubowe. Oryginalne bermudy powinny mieć długość 21-22 cale (53.34 – 55.88cm). Legenda głosi, że na Bermudach policjanci nosili ze sobą metry krawieckie i mierzyli nimi długość spodni u przechodniów. Co było kiedy długość była niewłaściwa, tego nie wiemy.
Szorty trafiły do Europy właśnie z Bermudów. Już przed II wojną światową było to popularne miejsce do wypoczynku wśród Brytyjczyków i Amerykanów. Urlopowicze zaadaptowali nowy, wygodny krój letnich spodni i zabrali go ze sobą do swoich krajów. Stały się spodniami chętnie używanymi w czasie wypoczynku. Początkowo jedynie na Bermudach chodzono w nich do pracy. Dziś w takich szortach chodzą tam nawet sędziowie i policjanci. Eleganckie stylizacje w szortach bermudach ogromną popularność zyskały także w Australii, Nowej Zelandii, RPA i Kenii.
Odradzam fasony wyslimowane (rurki). Wąski i opięte szorty wyglądają wyjątkowo niekorzystnie poza areną sportową. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są szersze i luźniejsze krótkie spodnie (estetyka i wygoda). Klasyczne bermudy powinny mieć prostą nogawkę (ang. straight leg) i być bez zakładek. Nie powinny zbyt rozszerzać się ku dołowi, tak jak nogawka w oryginalnych spodniach brytyjskich żołnierzy noszonych w dawnych koloniach. Takie rozkloszowane krótkie spodnie (ang. flared leg) nosiły wiele znaczącą nazwę empire builders czyli budowniczowie imperium.
Imperium już dawno nie ma, na Bermudach nie żyjemy, ale jutro (czwartek 08.08) czeka nas 36 stopni w Warszawie. Warto być przygotowanym :)