Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Smoking dwurzędowy midnight blue. Granatowe złoto

Smoking dwurzędowy midnight blue. Granatowe złoto

Jak powinien wyglądać smoking dwurzędowy midnight blue? Czy klapy szalowe do niego pasują? Jakie dodatki powinny uzupełnić zestaw?

Walter stał u drzwi garderoby, ubrany w spodnie i koszulę smokingową, lakierowane oxfordy i szlafrok. Towarzyszył mu sir Anthony Somerset; na jego strój składał się czarny smoking, czarna kamizelka, koszula frakowa, czółenka z kokardkami oraz chaber w butonierce.

Przyjaciele dyskutowali gwałtownie. Walter nie miał zamiaru założyć ani kamizelki, ani pasa. Dla Ciebie ważna jest tylko wygoda, funkcjonalność… A gdzie miejsce dla tradycji?! – wykrzykiwał z reguły flegmatyczny sir Anthony. Jest przecież gorąco. Zapnę marynarkę, nikt nie zauważy – brzmiały kontrargumenty Waltera.

Dysputa trwała jeszcze chwilę, gdy nagle twarz sir Anthony’ego rozjaśnił uśmiech. Mam pomysł! – rzekł, po czym udał się do garderoby. Wrócił niosąc smoking dwurzędowy midnight blue. Walter roześmiał się, po czym włożył ją i skierował się do wyjścia.

Smoking dwurzędowy midnight blue. To już sto lat!

Po raz pierwszy smokingi dwurzędowe pojawiły się w latach 20. w Ameryce, mniej więcej w tym samym czasie, w którym zaczęto do smokingu używać koszul z plisowanym gorsem i wykładanym kołnierzykiem. W tamtych czasach był to jednak strój nieformalny, który można było nosić jedynie latem lub na bardzo nieoficjalne okazje. W latach 30. smokingi dwurzędowe stały się bardzo popularne i lubiane.

Smoking dwurzędowy to wieczorowy strój o takim samym poziomie formalności, co jednorzędowy. Poniżej zdjęcie Humphreya Bogarta w pięknej marynarce z wyłogami szalowymi. Wybierając smoking tropikalny w kolorze kości słoniowej, należy pamiętać, że zawsze stosujemy czarne spodnie. Swoją drogą, Humphrey to być może najbardziej stylowy mężczyzna XX wieku. Doskonale łączył powagę i sztywność smokingu z nonszalancją i swobodą, jaka powinna charakteryzować dandysa.

Biały smoking

Dress code a dwurzędowy smoking midnight blue

Zasady noszenia dwurzędowego smokingu są podobne jak w przypadku jednorzędowca, jednak nie zakłada się do takiego smokingu kamizelki. Stosuje się najczęściej koszule plisowane z wykładanym kołnierzykiem. Poprawne są zarówno klapy zamknięte, jak i szalowe. W przeciwieństwie do smokingu jednorzędowego model dwurzędowy musi być zawsze zapięty.

Jak można było zauważyć na zdjęciach z wesela księcia Wilhelma, smoking dwurzędowy o spiczastych wyłogach jest faworyzowany przez brytyjską rodzinę królewską. Myślę, że to głównie zasługa księcia Karola – syn chce go w pewnym stopniu naśladować.

klasyczny smoking dwurzędowy

Nie jest to do końca udana próba. Książę Karol ma świetnie dobrane do okazji lakierki z kokardką, a jego syn wiedenki z ozdobnym ażurem, nie pasujące do smokingu. Czy uznamy to za przejaw dandyzmu? Powyżej zdjęcie smokingu szytego w Zack Roman z podstawowymi dodatkami. Wyglansowane, gładkie oxfordy pasują doskonale.

Warto wspomnieć, że smoking dwurzędowy ma wielką zaletę, mianowicie oryginalność. Ubiór wieczorowy o takim zapięciu zazwyczaj trzeba uszyć u krawca. Szczególną rzadkością jest smoking dwurzędowy midnight blue. Na zdjęciu poniżej aktor Gabriele Ferzetti prezentuje taki właśnie ubiór, wykonany przez znanego krawca rzymskiego Galliano Caraceniego.

Midnight blue kontra czerń

Przyjęło się uważać, że tradycyjnym kolorem na smokingi jest czerń. To dziedzictwo epoki wiktoriańskiej. Czerń była najodpowiedniejszym kolorem dla mężczyzny w znanej z surowych obyczajów XIX-wiecznej Anglii. Wcześniej panowie na dworach królewskich i szlacheckich zakładali najczęściej stroje szkarłatne, karmazynowe, szampańskie czy też błękitne. Od drugiej połowy XIX wieku czarny był uznawany za najbardziej formalny z kolorów wieczorowych. Fraki i smokingi zakładane na wieczór w zasadzie występowały tylko w takiej kolorystyce.

Zmienił to dopiero Edward VIII, dandys i elegant, który zauważył, że w sztucznym świetle lepiej od czarnego prezentuje się głęboki, przechodzący w czerń granat. Czerń może wyglądać blado, a nawet dawać niepożądany zielony odcień przy sztucznym świetle. Książę Windsoru po raz kolejny złamał konwencję i jego pomysł spotkał się z dużą aprobatą innych elegantów. Od tego czasu dandysi wybierają smokingi właśnie w takim kolorze. Wyłogi w takim smokingu nie muszą być w kolorze midnight blue. Rekomendowany na nie jest kolor czarny, który zdaniem Hardy’ego Amiesa dodaje męskości.

Smoking dwurzędowy midnight blue znamionuje noszącego o świetnym guście i jest prawdopodobnie szyty na miarę. Ubranie wiele mówi o człowieku i za takim zestawem może kryć się nietuzinkowa osobowość. Rozważcie więc takie zamówienie. Butik Zack Roman ma w ofercie szycie na miarę w systemie MTM.

Zobacz nasze projekty!

Kolekcja Black Tie Zack Roman

Czytaj więcej!

Czarny smoking. Na ślub i inne okazje

Jednorzędowy smoking midnight blue

James Bond – twardziel w białym smokingu

Koszula smokingowa

Siła smokingu podczas rozdania nagród Emmy

Artykuł opiera się częściowo na wpisie z 2011 roku. Autorami są Jan Jakub Starzomski i Roman Zaczkiewicz.

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij