Autor pisze o kolorze szkarłatnym, ubiorze gości weselnych oraz zrealizowaniu bajki o kopciuszku i rewitalizacji tożsamości brytyjskiej. Towarzyszy temu fotorelacja z dzisiejszego ślubu księcia Williama oraz Kate Middleton
Dnia 29 kwietnia w Opactwie Westminsterskim w Londynie książę Wilhelm Artur Filip Ludwik Mountbatten – Windsor pojął za żonę Księżną Katarzynę Elżbietę Mountbatten – Windsor, z domu Middleton. Od dziś są znani jako Wilhelm, książę Cambridge i Katarzyna, księżna Cambridge. Na królewski ślub zaproszono 1900 gości. Wśród nich było około pięćdziesiąt osób z angielskiej rodziny królewskiej, członkowie familii królewskich z zagranicy (m. in. Hiszpanii, Holandii, Monako), a także dwustu członków rządu, parlamentu oraz korpusu dyplomatycznego, sześćdziesięciu zagranicznych głów państwa oraz trzydziestu przedstawicieli brytyjskiej armii. Pojawili się celebryci jak David Beckham i jego żona Victoria, a także Elton John z mężem. Walter Szarmant oraz Sir Anthony Sommerset wzięli także udział w uroczystości.
Suknia Kate wykonana przez dom mody Alexander McQueen zachwycała swoją prostotą. Redakcja zdaje sobie sprawę, że ślub i wesele to przede wszystkim okazja dla pokazania wdzięków panny młodej oraz piękna jej sukni. Strój pana młodego ma być stonowanym dodatkiem do ubioru panny młodej. Książę William, jak większość męskich przedstawicieli Rodziny Królewskiej wybrał mundur. Od ślubu Jerzego V w 1893 roku mężczyźni z rodziny królewskiej zawsze występują w mundurach przed ołtarzem. Jest to bardzo męski uniform, wydłużający sylwetkę oraz nadający jej atletyczności. Warto w tym miejscu zauważyć, że garnitury wyewoluowały właśnie z mundurów. Strojem ślubnym pana młodego był szkarłatny mundur gwardii irlandzkiej w stopniu pułkownika. William był przepasany błękitną wstęgą na medale, miał także czapkę rogatywkę oraz białe rękawiczki. Mundur był wykonany przez niszowy zakład krawiecki Kashket & Partners z Londynu (http://www.firminhouse.com/retail/royal-wedding.htm). Wbrew wcześniejszym pogłoskom nie okazał się nią być Gieves & Hawkes z Savile Row. Niestety w mundurze księcia rzucała się w oczy poprzeczna fałda w okolicy dolnych żeber. Książę Harry, książę Karol oraz książę Filip byli także ubrani w mundury wojskowe. Znakomita większość gości cywilów założyła żakiety (więcej tutaj) – garnitury były nieliczne. Zdaniem redakcji pośród cywili najlepiej ubrany był ojciec panny młodej Michael Middleton, widoczny poniżej w żakiecie.
Nie licząc oczywiście kobiet, najwięcej uwagi prasy skupili na sobie ubrani w żakiety David Cameron i David Beckham (żakiet marki Ralph Lauren). Zwraca uwagę niefortunne przypięcie medalu do prawej klapy marynarki u Beckhama oraz bardzo wysokie szpilki pani Beckham.Wielu gości miało kamizelki w oryginalnych, kontrastujących kolorach. Warto wyróżnić brata panny młodej Dawida (w środku), który prezentował się bardzo dandy w szampańskiej kamizelce. Męscy członkowie rodziny Middleton odrobili pracę domową i ubrali się bardzo stylowo, choć w zgodzie z tradycją. W ich wypadku widać jak doskonale można się ubierać podążając drogą tradycji i dostosowując ubiór do wieku.
Niestety nie zauważyłem spodni w kratkę, przeważały sztuczkowe w paski. Żakiety wbrew opinii ogółu nie okazały się być staromodne. Spodziewany jest wzrost zainteresowania tym ubiorem na angielskiej High Street, a z pewnością na Savile Row będzie się ich więcej szyło. W Polsce raczej nie nastąpi nagły powrót żakietów, więc zwolennicy nieformalności w ubiorze mogą spać spokojnie. Moim prywatnym zwycięzcą była czerwień, a dokładniej szkarłatne mundury męskich członków rodziny królewskiej. Jak słusznie Hardy Amies pisał w ABC of Men’s Fashion, szkarłat (ang. scarlet) to najbardziej męski ze wszystkich kolorów.
Sam ślub to było widowisko historyczne z wielką pompą dla gminu. Odebrałem, to, jako szczęśliwe zakończenie bajki o kopciuszku. Kate Middleton, panna z gminu spotykała księcia Williama podczas studiów w szkockim St. Andrews, a ten się w niej zakochał i w końcu poślubił. Każda Brytyjka czuje, że równie dobrze ona mogłaby być na jej miejscu. O dziwo, wcale nie ma w nich zazdrości. Brytyjki cieszą się, tak jakby to one były na ślubnym kobiercu przy księciu Wilhelmie. Kate symbolizuję przemiany społeczne, do jakich doszło po II wojnie światowej. Przypomnijmy, że jeszcze w 1936 roku, Edward VIII musiał abdykować, żeby poślubić swoją wybrankę, amerykańską plebejuszkę. Kate to współczesna, niezależna Brytyjka, która nie musi być księżniczką z urodzenia, aby zostać żoną księcia. Na naszych oczach doszło do demokratyzacji monarchii. Dzięki temu, fasadowa brytyjska monarchia stała się bliższa ludziom. W UK jest wielka nadzieja odnowy związana z tym ślubem. Pozycja monarchii po skandalach związanych z księciem Karolem i śmiercią księżnej Diany była mocno zagrożona. Monarchia jest przecież utrzymywana z podatków podwładnych. Każdy Brytyjczyk płaci funta rocznie na monarchię. Nacjonalizm brytyjski przeszedł rewitalizację, a głosy o rozpadzie Wielkiej Brytanii przycichły. Takiego morza flag brytyjskich nie widziano od czasu ślubu Księcia Karola i Księżnej Diany w 1981 roku. W Londynie słychać głosy, że książę William to będzie następny król Anglii, a książę Karol prawdopodobnie abdykuje.
Być może najważniejsze w tym wszystkim jest to, że oboje wyglądają wciąż na zakochanych, mimo 8 lata bycia razem. A to dobrze im wróży na przyszłość. Redakcja Szarmant.pl życzy Katarzynie, księżnej Cambridge i Wilhelmowi, księciu Cambridge szczęścia i pomyślności na nowej drodze życia.
Dla zainteresowanych. Szczegółowo o mundurach królewskich tutaj:
Autor dziękuje Dr Kilroyowi za cenne uwagi odnośnie strojów na ślubie.