Pomysł na koszulę na spinkę powstał w mojej głowie już przed wakacjami. Na pierwszy wspólny projekt z firmą Adam Feliks Próchnik chciałem wybrać coś unikatowego i nawiązać do pięknych tradycji klasycznej elegancji pierwszej połowy XX wieku. Zależało mi, by była to rzecz o dużych walorach estetycznych, ale nie trącącą myszką. Zdecydowałem się na koszulę na spinkę.
Kołnierzyki na spinkę w kształcie sztangi były niegdyś niezwykle popularne w USA. Bohaterowie serialu Zakazane Imperium, którego akcja rozgrywa się w latach 20. XX wieku w Atlantic City, w wielu scenach występują w koszulach z takim kołnierzykiem. Obok czerwonego goździka w butonierce, koszula z białym kołnierzykiem zapinanym na spinkę jest ważnym elementem wizerunku Nucky Thompsona. Podobne koszule pojawiły się także w filmie Wielki Gatsby. Nosił je Leonardo di Caprio, grający Jaya Gatsbiego. Koszule na spinkę, niekiedy zastępowaną przez agrafkę, były chętnie noszone w czasach popularności stylu Ivy League (od lat 20. do lat. 60 XX wieku). Na krótko powróciły w latach 80. XX wieku. Od tego czasu były w zasadzie niedostępne w europejskich sklepach. Jednymi z nielicznych firm posiadających takie koszule czasem w swojej ofercie są amerykańskie Ralph Polo Lauren oraz Brooks Brothers.
Do kołnierzyków wybrałem metalową spinkę z odkręcanymi bolcami. W kształcie przypomina ona małą sztangę (ang. barbell). W kołnierzyku są dwie dziurki, przez które w linii poziomej przechodzi drążek. Następnie do jego końców przykręca się metalowe bolce. Sztanga jest stosowana w kołnierzykach o wąskim rozstawie rogów. Dzięki niej rogi się ładnie schodzą ku sobie. Poziomy drążek pięknie unosi ku górze i uwypukla wiązanie krawata.
Taki kołnierzyk doskonale komponuje się z węższym krawatem wykonanym z delikatnego materiału. Do wiązania krawata używamy węzła prostego, tzw. four in hand. Pamiętajmy o wykonaniu charakterystycznej łezki w krawacie. Do kołnierzyków z wąskim rozstawem wyłogów należy unikać masywnych węzłów windsorskich i mięsistych materiałów. Gruby węzeł będzie wypychał przestrzeń w kołnierzyku, jakby miał zaraz go rozsadzić.
Koszula ze sztangą w kołnierzu jest uważana za mniej formalną od koszuli z rozwartym, włoskim kołnierzykiem. Jest natomiast bardziej oficjalna od koszuli button down, do której rzadko nosi się krawat. Białą możemy nosić do zestawów bardziej formalnych i wizytowych. Mankiety w białej koszuli są zresztą podwójne. Niebieska koszula z białym kołnierzem i białymi mankietami to oczywiście ukłon w stronę Gordona Gekko z filmu Wall Street. W Polsce jest znana pod swojską nazwą maklerka. Nie jest ona jednak przeznaczona tylko dla rekinów warszawskiej finansjery. Z powodzeniem może ona zastąpić białą koszulę noszoną do wizytowego garnituru. W Anglii na formalne uroczystości odbywające się w dzień chętnie nosi się koszule w kolorach niebieskim, różowym lub żółtym, z kontrastującym białym kołnierzem i mankietami. Uczestnicy są wtedy najczęściej ubrani w żakiety (jaskółki).
Najbardziej sportowa jest koszula w niebieskie paski. Jej mankiety są zapinane na plastikowe guziki. Można ją nawet nosić do dżinsów. Szczególnie dobrze będzie do niej pasował dziergany krawat typu knit, najlepiej gładki. Jeśli zdecydujemy się na krawat we wzór, to paski na krawacie powinny być wyraźnie większe od pasków na koszuli. Jeśli natomiast na krawacie wystąpi inny motyw niż paski, to powinien być skalą zbliżony do wielkości pasków na koszuli.
Nie jest to oczywiście kołnierzyk dla wszystkich. Sztanga w kołnierzyku będzie zwracać uwagę i przykuwać wzrok innych. Jest ubraniem dla świadomych swojego stylu mężczyzn, którzy czują się pewnie w swojej skórze i nie boją się eksperymentować. Jeśli garnitur dwurzędowy w prążek jest uważany za power suit, to koszula na spinkę będzie jego odpowiednikiem.
Koszule Próchnik by Roman Zaczkiewicz zostały wykonane z luksusowych włoskich tkanin koszulowych firmy Testa. Biała i niebieska to niezwykle przyjemny w dotyku twill (splot skośny), a koszula w prążek, to bardziej sportowa popelina. Testa została założona w 1919 roku w małej włoskiej wiosce Romentino, leżącej obok Novary. Firma specjalizuje się w produkcji tkanin koszulowych z egipskiej bawełny. Jej materiały koszulowe są wykonane z podwójnego wątku i osnowy. Koszule są bardzo przyjemne w noszeniu i łatwe w prasowaniu. Z tkanin Testa od lat korzystają tak uznane marki jak: Kiton, Zegna, Brunello Cucinelli, Loro Piana, Corneliani, Canali, Dolce & Gabbana, Hermes, Eton, Hugo Boss, Paul Smith czy też Ralph Lauren.
Kolekcja koszul Próchnik by Roman Zaczkiewicz jest stricte limitowana, zostało łącznie wyprodukowanych 75 koszul w rozmiarach slim fit 39-43. Są dostępne w trzech salonach Próchnika (Arkadia oraz Złote Tarasy w Warszawie oraz M-1 w Krakowie).
Cena pojedynczej koszuli: 349 zł