To klasyka stylu preppy – okrycie proste i bardzo efektowne. Przeczytaj, jakie zalety ma płaszcz polo i zobacz mój nowy projekt.
Nic dziwnego, że kamelowy płaszcz polo podbił serca dandysów z Anglii, Stanów i całego świata. Ma raczej prostą formę, ale zwraca uwagę mocnymi detalami. Pasuje zarówno do garnituru, jak i do zestawów w stylu smart casual. Jest bardzo wygodny, ciepły i przyciąga wzrok piękną barwą.
Tradycyjnie płaszcz polo wykonuje się z mięsistej wełny w kolorze kamelowym, który zdecydowanie wyróżnia się na tle stonowanej garderoby zimowej. Z nadejściem chłodnych dni na polskich ulicach robi się trochę smutno, bo większość mężczyzn zakłada bure kurtki. Ten, kto odważy się nosić okrycie w ciepłym odcieniu beżu, na pewno zwróci na siebie uwagę. A skąd właściwie wziął się płaszcz polo i czemu zawdzięcza swoją nazwę?
Sportowa historia płaszcza polo
Współczesna moda męska w ogromnej części wywodzi się z dawnej mody wojskowej i sportowej. Mało kto wie, że nawet czcigodny frak jeszcze na początku XIX wieku służył do jazdy konnej. Garnitur był przeznaczony do takich aktywności jak polowanie czy jazda na rowerze. Z kolei blezer, czyli marynarka klubowa pochodzi z mundurów brytyjskiej marynarki wojennej.
Wielu inspiracji dostarczyło mężczyznom polo. Tę dyscyplinę można by z odrobiną dezynwoltury nazwać konnym hokejem. W polo grywano już w starożytności i kilka krajów azjatyckich, od Persji po Mongolię, pragnie uważać się za miejsce narodzin tego sportu. W XIX wieku zachwycili się nim Brytyjczycy i rozpropagowali zarówno w swojej ojczyźnie, jak i w innych częściach globu.
Dziś polo jest sportem niemal zapomnianym, a jednak wciąż oddziałuje na współczesną modę, o czym pisałem w osobnym artykule. Płaszcz polo, koszulka polo, koszula button down i buty chukka – to wszystko rodowodem sięga pięknej gry dla zręcznych jeźdźców.
Polo wymaga dużej sprawności oraz sporych pieniędzy, ponieważ konieczne jest utrzymywanie dobrych wierzchowców. Gra była zarezerwowana dla ludzi zamożnych, a przy tym utalentowanych. Jest zatem zrozumiałe, że niejeden kibic marzył, by wyglądać jak zawodnik polo, a rzemieślnicy i przemysłowcy kopiowali elementy stroju sportowców dla swoich klientów.
Najbardziej eleganckim elementem garderoby wywodzącym się z gry w polo jest płaszcz znany w krajach Anglosaskich jako polo coat. Jego tradycyjna wersja, pochodząca z początków XX wieku, z Anglii, przypomina nieco szlafrok. Zawodnicy narzucali ten płaszcz w przerwach spotkania, żeby się nie przeziębić. Nie miał guzików na przodach i przewiązywano go jedynie paskiem.
Sportowcy używali tych płaszczy także poza rozgrywkami. W kamelowych okryciach wyglądali stylowo i nonszalancko, co bardzo podobało się młodym ludziom. W latach 20. płaszcz polo stał się niezwykle modny wśród studentów najlepszych uczelni amerykańskich. Od tej pory jest nieodzownym elementem zimowego stylu preppy.
Najlepszy materiał na płaszcz polo?
Płaszcze polo wykonuje się z grubej, mięsistej wełny. Faktura może być mechata, co dobrze widać na tkaninie o kamelowej barwie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by uszyć płaszcz polo z ciemniejszego materiału, ale to wielbłądzi beż jest najbardziej klasyczny.
Wełna wielbłądzia – wyjątkowo ciepła, miękka i efektowna – jest bodaj najbardziej pożądanym materiałem na polo coat. Materiał pozyskuje się od baktriana, czyli dwugarbnego wielbłąda. Te obficie owłosione zwierzęta są spotykane w Afganistanie, Chinach, Iranie, Kazachstanie, Mongolii, Rosji i Turcji. Hoduje się je także w Australii i Nowej Zelandii. Grube włosie chroni baktriana przed mrozem i izoluje od upału.
Zalety wełny wielbłądziej są niezaprzeczalne. Wraz z kaszmirem i wikunią kamel należy do najbardziej luksusowej grupy tkanin. Ale pod uwagę trzeba wziąć i dwie zasadnicze wady: wełna wielbłądzia jest droga i po paru latach częstego noszenia wyciera się przy kołnierzu i guzikach, na mankietach i łokciach. Pod względem wytrzymałości kamel zdecydowanie ustępuje tweedom czy zwykłym diagonalom wykonanym z wełny owczej.
Jeśli jesteś zdecydowany sprawić sobie płaszcz z wełny wielbłądziej, to możemy go uszyć na miarę na Niecałej 7 w Warszawie. Oferuję camel hair od angielskich tkalni. Materiały te są niesamowicie przyjemne w dotyku.
Wielu eleganckich mężczyzn decyduje się jednak na płaszcz polo z wełny owczej. To praktyczne rozwiązanie. Nawet bardzo gruby materiał z wysokiej jakości wełny owczej jest kilkukrotnie tańszy od wełny wielbłądziej. Jednocześnie wolniej się starzeje. Może posłużyć przez wiele sezonów, zapewniając komfort i świetny wizerunek.
Płaszcz polo w tradycyjnym fasonie
Płaszcz polo, jak każdy klasyk, powraca dziś w różnych wariantach. Jedne są wierne pierwowzorowi, inne jedynie do niego nawiązują. Jak wygląda tradycyjny płaszcz polo, wywodzący się jeszcze z początku XX wieku?
- Dwa rzędy guzików z układem 6×2 (albo brak guzików i pas do wiązania)
- Obszerny krój
- Długość za kolano
- Szerokie klapy w szpic lub kołnierz ulsterski (czyli sztormowy)
- Nakładane kieszenie z patkami
- Wywijane mankiety
- Dragon (poprzeczny pas na wysokości lędźwi)
Książę Windsoru także nosił klasyczny polo coat i to w oversize’owym fasonie
Dzisiaj płaszcze za kolano mają niewielu zwolenników. Faktycznie w sytuacji, gdy zimy są lekkie, tak długie okrycie może się wydawać przesadą. Wprawdzie obszerny fason ma swój urok, ale może deformować sylwetkę, sprawiając wrażenie bylejakości. Dlatego wielu mężczyzn wybiera dziś zmodernizowaną wersję płaszcza. Z myślą o współczesnych gustach zaprojektowałem mój własny płaszcz polo.
Płaszcz polo ZACK ROMAN
Oczywiście nie odszedłem od tradycji daleko. Główna modyfikacja to po prostu bardziej dopasowany, nowoczesny fason. Płaszcz jednak nie krępuje ruchów, a to dzięki kontrafałdzie. Zapas materiału schowany na plecach zapewnia nam swobodę, gdy prowadzimy samochód, musimy się schylić itd.
Polo coat ZACK ROMAN sięga do kolan. Dzięki temu sylwetka wygląda proporcjonalnie (inaczej niż w popularnych płaszczach ledwie zakrywających pośladki), ale też nie ginie w nadmiarze materiału. Wyraźnie zaznaczona talia i niezbyt obszerne rękawy zapewniają smukły wygląd.
Poza tym wszystko zgodnie ze starym, dobrym kanonem. Kołnierz w stylu ulsterskim, nakładane kieszenie, wywijane mankiety i dragon na plecach nie pozostawiają wątpliwości: to jest prawdziwy płaszcz polo. O jakości płaszcza polo ZACK ROMAN stanowi dobór materiałów i konstrukcja tak lekka, że tkaniny w zasadzie się nie czuje.
Materiał wierzchni to wysokiej klasy wełna owcza. Uzupełnieniem są podszewka bemberg cupro i brązowe guziki rogowe w ciepłym odcieniu.
Jak nosić płaszcz polo?
Pionierzy stylu preppy szybko zorientowali się, że płaszcz polo jest idealnym kompanem dla spodni z flaneli, diagonalu albo tweedu. Współcześni dandysi chętnie noszą to efektowne okrycie również ze sztruksami, moleskinami czy niebieskimi jeansami.
Płaszcz polo dobrze się nosi ze swetrami, ale pasuje też do garniturów. Jest to okrycie mniej oficjalne od dyplomatki, stanowi więc naturalne uzupełnienie dla całej garderoby półformalnej. Ale, jak widać na zdjęciach, polo coat ZACK ROMAN sprawdza się także w standardowym zestawie biznesowym – z granatowym garniturem i prążkowaną koszulą.
Nie ma żadnego powodu, by zimą ograniczać się do ciemnych kolorów. Kamelowy płaszcz polo polecam nabyć jako drugie okrycie zimowe, obok formalnej dyplomatki, np. w kolorze szarym lub granatowym. W ten sposób mamy coś zarówno na poważniejsze okazje, jak i na mniej zobowiązujące okoliczności.
Polo coat jest bardzo komfortowy. To wygodne ubranie na niezbyt mroźną zimę. Wywołuje skojarzenia z elitarnym sportem i pasuje idealnie do swobodnej elegancji.
ZOBACZ TEŻ:
Zielony płaszcz ulster i garnitur w kratkę na Pitti Uomo
Eleganckie płaszcze męskie. Poradnik