Wesele wymaga szczególnej oprawy. Dlatego męskie dodatki ślubne muszą być wykonane ze szlachetnych materiałów i dobrane ze smakiem. Co to dokładnie znaczy? Dowiesz się z tego poradnika!
Zbliża się Twój wielki dzień? Pora więc zadbać o wygląd godny Pana Młodego! W stylizacji ślubnej nie ma miejsca na błędy czy półśrodki. Warto zaufać klasyce, która dodaje nam pewności siebie. I sprawia, że na zdjęcia z wydarzenia patrzy się z przyjemnością, nawet po wielu latach.
Nazywam się Roman Zaczkiewicz i na tym blogu już od ponad dekady dzielę się unikalną wiedzą. Zdobywałem ją, obserwując pracę brytyjskich i włoskich krawców, a także współpracując z najlepszymi tkalniami Europy. Moje stylizacje z targów Pitti Uomo pojawiły się na łamach prestiżowych magazynów „GQ” i „Vogue”. Dlatego możesz mi zaufać – na swoim weselu będziesz wyglądał doskonale.
Od razu zaznaczę, że garniturowi ślubnemu poświęciłem osobny poradnik. A jeśli rozważasz zestaw black tie, to polecam artykuł o klasycznym smokingu. Tutaj biorę pod lupę męskie dodatki ślubne, jak krawat, mucha, poszetka, kwiat do butonierki, szelki, pasek. Wspominam też o kamizelkach, koszulach oraz butach – choć nie są to dodatki w sensie ścisłym, to wielu mężczyzn szuka informacji na ich temat właśnie w tym kontekście. Zaczynamy!
Jak dobrać kamizelkę, koszulę i buty?
Kamizelki są na topie
Elegancka kamizelka nadaje stylizacji odświętny charakter. Może być uszyta z tej samej tkaniny, co garnitur, albo kontrastującej. Takie rozwiązanie jest bez wątpienia klasyczne, a jednocześnie modne. Do wyboru masz kamizelkę jednorzędową albo dwurzędową.
Z garniturem granatowym lub ciemnoszarym świetnie prezentuje się kamizelka jasnoszara. Istnieją też inne opcje, jak kolor szampański albo gołębiowy. Oba nawiązują do tradycji brytyjskiej arystokracji.
Bardzo ważne, by kamizelka była wykonana z naturalnej tkaniny dobrej klasy. Polecam przede wszystkim lekką wełnę, ponieważ nie mnie się zbytnio i dobrze oddycha. Taka kamizelka zapewnia dobrą prezencję przez całą noc. Natomiast jak ognia unikaj syntetycznych, błyszczących zamienników.
Przeczytaj więcej
Kamizelka ślubna męska – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Koszula do muchy czy do krawata?
Wybierając idealną koszulę ślubną, musisz wiedzieć, czy pod szyją będziesz wiązać krawat czy muchę. Do tej ostatniej polecam specjalny fason, w którym guziki ukryte są pod plisą.
Na wszystkie szczególne okazje – a zwłaszcza na ślub – rekomenduję koszulę śnieżnobiałą, z eleganckimi mankietami na spinki. Jeśli jednak wolisz zwykłe zapięcie, nie będzie ono błędem.
Do zestawu black tie przeznaczona jest specjalna koszula smokingowa, z usztywnionym przodem i zapięciem na guziki jubilerskie. Prezentuje się wyjątkowo szykownie.
Jeśli planujesz alternatywny ślub, na przykład w stylu boho, z jasnym garniturem, to możesz zdecydować się na koszulę button down. Odpowiednim wyborem będzie bawełna typu oxford cloth albo len – przy czym musisz pamiętać, że ten ostatni jest już zupełnie nieformalny.
Sprawdź szczegóły
Minimalistyczne buty ślubne
Ważne jest, aby eleganckie buty cechowały się zgrabną linią i prostym designem. Podstawowym wyborem, zarówno do formalnego garnituru, jak i do smokingu, są czarne oxfordy, wypolerowane na glanc.
Istnieją też inne opcje. Z garniturem ślubnym możesz zestawić też nieco mniej formalne buty brązowe albo wiśniowe. Z kolei do smokingu nosi się również klasyczne lakierki.
Jeżeli bliski jest Ci styl boho, możesz zdecydować się na monki, czyli buty ze sprzączkami, albo loafersy, czy mokasyny. Letnią alternatywę dla gładkiej skóry licowej stanowi nieformalny zamsz.
Przeczytaj więcej
Męskie dodatki ślubne – krawat czy mucha?
Coraz więcej Panów Młodych sięga dziś po muchę. Ten dodatek, na co dzień rzadko spotykany, uchodzi za idealny na odświętne okazje. Jest w tym sporo racji – Pan Młody z dobrze dobraną i ładnie zawiązaną muchą prezentuje się wyjątkowo.
Krawat stanowi jednak równie elegancką opcję. Jak podkreślają niektórzy, mucha ma nad nim tę przewagę, że nie przeszkadza w ferworze zabawy. Wystarczy jednak dodać do zestawu kamizelkę, by krawat pozostał zawsze na swoim miejscu, nawet gdy marynarka zawiśnie na oparciu krzesła. Dlatego dokonując wyboru, kieruj się po prostu własnym gustem.
Jak dobrać krawat ślubny?
Krawat od razu przyciąga wzrok, więc nie oszczędzanie na nim po prostu się nie opłaca. Zadbaj o to, by był wykonany z naturalnego materiału i ładnie się wiązał. Pamiętaj, że krawat nie może być ani za cienki, ani zbyt gruby. Powinien łatwo się wiązać i ładnie pracować z ciałem – elegancja tkwi w takich szczegółach. Dlatego krawaty do butiku Zack Roman sprowadzam między innymi z włoskich manufaktur mogących pochwalić się ogromnym doświadczeniem.
Najwięcej mężczyzn stawia dziś na gładki krawat z naturalnego jedwabiu. To tradycyjny wybór, zawsze na miejscu. Interesującą alternatywę stanowi jedwabna dzianina o wdzięcznej nazwie grenadyna. Mimo lekko chropowatej powierzchni krawaty tego typu również pasują do zestawów garniturowych, podobnie jak te wykonane z wełny. Te ostatnie wspaniale pasują do chłodniejszej aury.
A jaki kolor wybrać? Tu panują dwie szkoły. Pierwsza stawia na stonowane kolory, jak bordo, butelkowa zieleń czy oberżyna. Te barwy wyglądają dostojnie i ciekawie jednocześnie. Druga szkoła mówi, że zestaw ślubny, z reguły oparty na ciemnym garniturze, należy ożywić jasnym kolorem. Rzeczywiście czerwień, błękit, lila czy nawet złoto mogą świetnie się prezentować, podkreślając radosny charakter uroczystości. Należy tylko unikać jaskrawych, agresywnych odcieni, które nie mają nic wspólnego z elegancją.
A czy do granatowego garnituru można nosić granatowy krawat? Albo szary do szarego? Nie będzie to błędem, ale pamiętaj, że monochromatyczny zestaw wygląda bardzo poważnie i kojarzy się z sytuacjami profesjonalnymi. Na ślub rekomenduję kontrast, który dodaje wyrazistości. Odradzam natomiast czarny krawat, który wielu kojarzy się ze smutkiem.
Co do wzorów, to polecam minimalizm. Krawat jednolity lub w groszki pasuje zarówno do zestawów formalnych, jak i tych bardziej swobodnych, a przy tym zawsze dobrze wygląda na zdjęciach. Nie można tego powiedzieć o skomplikowanych wzorach. Unikaj pstrokatych motywów roślinnych, bo są w złym guście. Podobnie jak wymyślny plastron albo musznik.
Pogłęb wiedzę
Krawat ślubny. Co zrobić, by wyglądał naprawdę świetnie?
Oryginalna mucha ślubna
Dobierając muszkę, należy przyjrzeć się proporcjom. Dobrze, gdy mucha koresponduje z szerokością podbródka i ładnie wypełnia przestrzeń kołnierzyka. Taka o zbyt cienkich i wąsko rozstawionych skrzydełkach nie wygląda zbyt poważnie i może nas optycznie pogrubiać.
Co do materiałów, wzorów i kolorów, obowiązują podobne zasady jak w przypadku krawata. Należy pamiętać, że czarna mucha jest przeznaczona tylko do smokingu, nie do garnituru. Jakąkolwiek wybierzesz, najlepiej, byś zawiązał ją samodzielnie.
Przeczytaj osobny artykuł
Jak dobrać poszetkę na ślub?
Chusteczka do kieszeni piersiowej tradycyjnie podkreśla wysoką rangę wydarzenia. Coraz więcej osób się do niej przekonuje, toteż na rynku przybywa gotowych zestawów – złożonych z poszetki i krawata lub muchy, wykonanych z tego samego materiału, najczęściej błyszczącego i jaskrawego. Nie mają one nic wspólnego z elegancją.
Jeśli planujesz zestaw tradycyjny – formalny garnitur lub smoking – to poszetki nie dobierasz do krawata ani muchy. Musi być biała, aby elegancko kontrastowała z ciemną marynarką. Złóż ją w prostokąt i wsuń do kieszonki, tak, by wystawał tylko niewielki pasek materiału.
Jeśli natomiast chcesz wyglądać swobodnie, to znowu nie ufaj gotowym zestawom. Możesz wybrać poszetkę podobnej barwy jak krawat lub mucha, ale nieco jaśniejszą lub ciemniejszą. Możesz też wprowadzić nowy kolor, byle nie gryzł się z pozostałymi. Jeśli chodzi o mniej formalne sposoby składania poszetki, to tych masz do wyboru kilka.
Naucz się tego
Męskie dodatki ślubne – prawdziwy styl tkwi w detalach
Garnitur czy smoking jest podstawą ubioru Pana Młodego. Ale naprawdę elegancki mężczyzna zwraca uwagę także na szczegóły. Pomówmy o nich.
Kwiatek dla Pana Młodego
Tradycyjnym dodatkiem do formalnego zestawu jest naturalny kwiat włożony w butonierkę. Może to być goździk lub róża. Klapy marynarki nie powinien zdobić bukiecik (Pan Młody to nie limuzyna) ani żadna wpinka z herbem czy flagą (ta kojarzy się z sytuacjami profesjonalnymi).
Naucz się tego
Kwiat w butonierce – nie ma czego się bać!
Szelki czy pasek?
Do smokingu ani do garnituru z kamizelką absolutnie nie nosimy paska. Minimalistyczne szelki na guziczki to wymóg. Wynika zarówno z tradycji, jak i estetyki. Najbardziej uniwersalne i zarazem stylowe są szelki białe, wykonane z materiału o nazwie mora.
Ten klasyczny dodatek można nosić także z dwuczęściowym garniturem. Co do koloru, to działają podobne zasady jak w przypadku krawata. Jeśli natomiast nie przekonasz się do szelek, wybierz prosty, skórzany pasek pod kolor butów.
Pogłęb wiedzę
Szelki do garnituru. Jak nosić?
Ślubne spinki do mankietów
Branża weddingowa ma nam do zaoferowania mnóstwo wątpliwej urody gadżetów, tymczasem najbardziej elegancki jest minimalizm. Rekomenduję proste spinki, na przykład prostokątne lub okrągłe, w całości wykonane z metalu albo ozdobione skromnym oczkiem. Warto skoordynować kolory wszystkich elementów metalowych, w tym zegarka i klamry od paska.
Nie mogę nie wspomnieć o skarpetkach – w sytuacjach oficjalnych należy dobierać je pod kolor spodni. Co do zegarka, to powinien być to skromny garniturowiec. Nota bene do zestawu black tie nie zakłada się zegarka (choć James Bond łamał tę zasadę). W ogóle do smokingu nosimy szczególny zestaw akcesoriów, o czym pisałem w osobnym artykule.
Zapraszam do butiku!
Jak widać, opcji jest wiele i mogą przyprawiać o zawrót głowy. Ale spokojnie! Butik Zack Roman specjalizuje się w ubieraniu Panów Młodych, a męskie dodatki ślubne to nasza pasja. Przyjdź, by porozmawiać z doradcą, który pomoże Ci stworzyć absolutnie perfekcyjny zestaw.