Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Koszule tab collar

Koszule tab collar

Tab collar, czyli miękki kołnierz z patką, doda naszej koszuli dyskretnej ekstrawagancji. Jego zaletą jest doskonałe eksponowanie węzła krawata. W sklepie Szarmant rusza przedsprzedaż wyjątkowych koszul z tab collar. (Autor: Roman Zaczkiewicz)

Wybór odpowiedniego kołnierzyka

Kołnierzyk Tab collar

Kołnierz koszuli ma duży wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani. To ten element ubioru (wraz z krawatem i klapami marynarki) przyciąga wzrok podczas rozmowy, ponieważ znajduje się blisko twarzy. Dlatego warto zadbać o właściwe proporcje i styl.

Najpopularniejsze typy kołnierzyków to kent, rozwarty kołnierzyk włoski (spread albo cutaway – bardzo modne w ostatnich latach) oraz kołnierzyk na guziczki (button-down). Zapewne wszyscy mężczyźni mają w szafie przynajmniej po jednym. Oczywiście każdy z trzech popularnych rodzajów występuje w różnych wariantach.

Kołnierzyk może być podwyższony (optycznie skróci zbyt długą szyję), ze skierowanymi w dół wyłogami (wizualnie wyszczupli okrągłą twarz), albo pomniejszony. Ten ostatni typ mocno obniża formalność ubioru, a przez wielu jest wręcz uważany za nieelegancki. Czasem jednak pasuje szczupłym mężczyznom, zwłaszcza noszącym wąskie krawaty.

Poza wymienionymi kołnierzykami istnieje też kilka rzadszych modeli, które, jak przypuszczam, stanowią ledwie kilka procent światowej produkcji. Mam na myśli fasony niegdyś popularne i szalenie modne, mieszczące się w ramach klasyki, ale dziś już rzadko spotykane. Jednym z nich jest tab collar.

bondtabcollar
Daniel Craig w Skyfall

Charakterystyka tab collar

Jednym z fasonów „zarezerwowanych” dla pasjonatów jest kołnierzyk patkowy. Zainteresowanie takim wykończeniem koszuli powróciło w 2012 roku. Wtedy, przy okazji premiery „Skyfall”, poruszenie wśród fanów Bonda wywołał specyficzny kołnierzyk noszony przez Daniela Craiga.

skyfall

Tab collar noszony przez Bonda przypomina standardowy kołnierzyk typu kent, różni się jednak tym, że jego miękkie wyłogi ciasno obejmują owiniętą wokół szyi część krawata. Charakterystycznym elementem są także patki umieszczone tuż pod najwyższym guzikiem. Spinają one dwie strony kołnierzyka, dzięki czemu wyłogi trzymają się blisko siebie, tworząc piękny łuk.

Biały kołnierzyk tab collar z krawatem

Patka chowa się pod węzłem krawata, który znajduje wspaniałą oprawę. Koszula tab collar jest dedykowana zwolennikom four-in-hand czy alberta. Te asymetryczne węzły są bardzo uniwersalne, jednak mają tę wadę, że czasem, jak to się mówi, nie wypełniają kołnierzyka. To oczywiście kwestia odpowiedniego zestawienia. Do szerzej rozwartego kołnierzyka należy wybrać krawat z mięsistego jedwabiu lub grubszej wełny. Ale nosząc tab collar nie musimy się o to specjalnie martwić.

Dodatkową zaletą kołnierzyka patkowego jest bardzo pewne trzymanie krawata. Taki fason umożliwia noszenie koszuli wyżej zabudowanej, chroniąc jednocześnie przed opadaniem węzła. Tab collar zadba o nasz wizerunek nawet w najtrudniejszych okolicznościach.

Roman Zaczkiewicz w Studio Zaczkiewicz

Generalnie kołnierzyk patkowy daje nieco podobny efekt jak pin collar, ale bardziej dyskretny, bo w oczy nie rzuca się metalowa szpilka. Jest też wyraźnie mniej formalny. O ile pin collar świetnie się nadaje na uroczystości i wieczorne wyjścia, o tyle kołnierzyk patkowy ma bardziej biznesowy i dzienny charakter. Nadaje się też oczywiście do rozmaitych zestawów nieformalnych, ale stanowczo odradzam noszenie go bez krawata.

Skąd się to wzięło?

Roman Zaczkiewicz

Jak to z modą bywa, nie jest pewne, kto i kiedy dokładnie wprowadził kołnierzyki patkowe. Z całą pewnością noszono je podczas I wojny światowej, a w latach 20. taki fason był już obiektem pożądania wśród elegantów.

by Hugh Cecil (Hugh Cecil Saunders), whole-plate glass negative, circa 1925

Wiele razy pisałem tu o człowieku, który wywarł bodaj największy wpływ na męską modę w XX wieku, czyli o Księciu Windsoru. W 1919 roku podczas podróży do Ameryki Północnej (jeszcze jako brytyjski następca tronu) spowodował, że na salony mógł wkroczyć garnitur z flaneli. Równocześnie rozpętał modę na tab collar, wpisujący się w wyznawaną przez Edwarda Windsora filozofię deformalizacji codziennego ubioru.

garnitur z flaneli

Tab collar był nowinką, która największą karierę zrobiła w Ameryce Północnej. Wydaje się, że w okresie międzywojennym gustowali w tym fasonie głównie mężczyźni w wieku młodszym i średnim (ciekawe stylizacje nawiązujące do tej epoki przewijają się w serialu „Boardwalk Empire”). W okresie II wojny światowej kołnierzyki patkowe wyszły z mody, by powrócić na chwilę w latach 60. Nie stały się symbolem epoki, ale niektórzy uczynili z nich swój znak firmowy, jak prezydent USA Lyndon Johnson. Akurat w jego przypadku miękki kołnierzyk i drobny węzeł krawata nie bardzo pasował do mocno zabudowanych garniturów trzyczęściowych.

Niebieska koszula tab collar z szelkami

Od tego czasu tab collar powraca jeszcze sporadycznie, między innymi w latach 90. (świetnie nosi go Al Pacino w filmie „Zapach kobiety”). Dziś stanowi atrybut mężczyzn najlepiej zorientowanych w dziedzinie ubioru, ale nawet na targach Pitti Uomo nie należy do częstych widoków.

Kołnierzyki dla orłów

Koszula marki Zaczkiewicz

Kołnierzyk patkowy należy do najbardziej oryginalnych. Stali czytelnicy bloga znają już koszule pin collar z przedświątecznej oferty sklepu Szarmant. Natomiast tab collar z pewnością ma już w Polsce zwolenników, o czym dowiedziałem się z komentarzy i spotkań z czytelnikami. Proszono mnie, abym wprowadził do sprzedaży koszule z kołnierzem patkowym, których niemal nie da się u nas dostać, więc tak właśnie zrobiłem.

Dokładając starań, aby produkt był wyjątkowy, zdecydowałem się na wzór z dłuższymi wyłogami, który uważam za uniwersalny. Krój z bardzo wąskim kołnierzykiem pasuje jedynie szczupłym mężczyznom. Mój fason przypomina ten ze „Skyfall”, ale  ma nieco dłuższe wyłogi.

Tkanina typu twill

Tkanina firmy Testa

Tkaninę dostarczyła manufaktura Testa, z którą współpracowałem już wcześniej. Ten włoski producent (działający od 1919 roku) słynie z materiałów o najwyższej klasie światowej. Wyroby Testy są w Polsce niemalże nie do dostania.

Wybrałem bawełniany twill o wysokiej gęstości. Tkanina jest bezkonkurencyjna – wizualnie jednorodna, a przez to niezwykle elegancka, wyróżnia ją także jedwabisty chwyt. To miła odmiana, bo wśród eleganckich koszul dominują materiały grubsze i sztywniejsze, przypominające pancerz. Noszenie produktu marki Zaczkiewicz to zupełnie inne doświadczenie.

Ville 1402 1402

Dziś w segmencie koszul premium normą jest już podawanie producenta i kraju pochodzenia materiału, ale przemilcza się dokładne parametry tkaniny. Powiedzmy sobie szczerze – metka Made in Italy nie oznacza od razu dobrej jakościowo tkaniny.  Istotne jest liczba i grubość włókien oraz gramatura.

Dokładna specyfikacja wykorzystanego twillu (nazwa z wzornika to Ville) to 140/2×140/2. Liczba 140 odnosi się w tym wypadku do grubości włókna – im jest ono cieńsze, tym wyższy numer otrzymuje. Natomiast 2 oznacza two-ply. Nić składa się więc z dwóch włókien skręconych razem, co podnosi wytrzymałość i komfort użytkowania tkaniny. Z opisu wynika, że tkaninę wykonano z identycznych wątków i osnów. Są to włókna typu two-ply, o grubości 140. Oznaczenie 140 możemy też rozumieć jako super 140’s. Gramatura tkaniny to 150/155 g na metr bieżący. Tkanina jest lekka i bardzo miła w dotyku.

Kolor

W pierwszej partii dostępna jest 0000/325 (na zdjęciach). W drugiej będzie 0000/326
W pierwszej partii dostępna jest 0000/325. W drugiej będzie 0000/326

W ofercie mamy dostępną białą i niebieską. Niestety tkaniny niebieskiej starczy tylko na 10 koszul. W momencie wyprzedania wszystkich 10 niebieskich koszul (tkanina numer 0000/325) zaproponujemy nieco jaśniejszy zamiennik o numerze 0000/326. Osoby zainteresowane już na tym etapie jaśniejszym odcieniem niebieskiego proszę o zostawienie informacji w komentarzu do zamówienia w sklepie.

Mankiet koktajlowy

Cocktail cuff

Mankiety w białej i niebieskiej koszuli są koktajlowe. To znak firmowy koszul Zaczkiewicz – ten typ wykończenia jest w Polsce niemal niespotykany, do niedawna był dostępny tylko w usłudze made to measure. Mankiet koktajlowy (portofino) przypomina francuski (na spinki), ale zapina się na guziki. Jest bardziej formalny niż mankiet zwykły i dużo efektowniejszy. Często pojawiał się w filmach o Jamesie Bondzie, co dodaje mu splendoru.

Dodatkowo guziki w koszuli są wykonane z macicy perłowej. Zostały wszyte metodą florencką – nić jest poprowadzona lilijką zamiast zwykłym krzyżykiem .

Sposób zamówienia

Należy zamawiać w Sklepie Internetowym Szarmant. W komentarzu po złożeniu zamówienia proszę wybrać rozmiar i rodzaj (regular albo slim). Tabela rozmiarów jest dostępna w opisie każdej koszuli w sklepie internetowym.

Koszule tabcollar (Skyfall)
Koszule tabcollar (Skyfall)

 

 

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij