Świat nie kończy się na swetrach i bluzach! Kamizelka casualowa przyjemnie ogrzewa w chłodne dni i wygląda interesująco. Jak wybrać najlepszy model?
To paradoks, że w czasach, gdy wybór ubrań jest największy w historii, tak wiele osób wygląda identycznie. Podobne swetry i bluzy, w fasonach modnych w danym sezonie, szybko się przecież nudzą. Dlatego, kiedy gdzieś pojawia się mężczyzna ubrany klasycznie, to często wzbudza większe zainteresowanie od tych, którzy podążają za najnowszymi trendami.
Wbrew pozorom tradycyjna moda nie jest żadnym uniformem. Niesie w sobie bogactwo wzorów i praktycznych rozwiązań na różne sezony – wystarczy sobie o tym przypomnieć. Kamizelka casualowa stanowi doskonały przykład. To niemal zapomniany element męskiej garderoby, który wygląda interesująco i spełnia bardzo konkretne funkcje. Na szczęście dziś powoli wraca do łask, przynajmniej wśród najlepiej ubranych mężczyzn.
Ponieważ jednak zdarza się, że codzienna kamizelka wywołuje pewne wątpliwości, przygotowałem ten poradnik. Dowiesz się z niego, jak powinien wyglądać klasyczny fason i jaki rodzaj materiału sprawdza się najlepiej. Wyjaśniam też, czym codzienny model różni się od kamizelki ślubnej. Na koniec odpowiadam na pytanie, które zadaje sobie wielu fanów denimu: czy kamizelka męska do jeansów jest dobrym pomysłem? Do dzieła!
Kamizelka casualowa męska. Kiedy ma sens?
Zalety tej części garderoby są liczne. Dobrze skrojona kamizelka casualowa pasuje zarówno do zestawów z marynarką, jak i do stylu bardziej swobodnego. I sprawdza się zawsze wtedy, gdy chcesz się docieplić pod marynarką, płaszczem czy kurtką. Co ważne, kamizelka ma to do siebie, że nie krępuje ruchów i nie pogrubia. Przeciwnie, bierze korpus w ryzy, przez co optycznie go wyszczupla.
Casualowa kamizelka z lżejszej tkaniny ma sens także wiosną i latem. Są sytuacje, gdy z powodu upału noszenie marynarki byłoby torturą, ale mimo wszystko nie chcesz paradować w samej koszuli. Kiedy prowadzisz wykład czy dyskusję, wybierasz się na biznesowy lunch, rodzinną uroczystość albo randkę, warto postawić na interesującą kamizelkę. Jej dodatkową zaletą jest to, że ukrywa linię pasa. Nie widać więc dołu koszuli, który mógłby wychodzić ze spodni, nieestetycznie fałdując.
Jaki fason powinna mieć kamizelka casualowa?
Jeśli chcesz, aby kamizelka była uniwersalna, trzymaj się klasycznych wzorców. Ale i one pozostawiają pewne pole manewru. Przede wszystkim możesz zdecydować się na kamizelkę dwurzędową albo jednorzędową. Którą lepiej wybrać?
Kamizelka dwurzędowa – o niej przeczytasz w osobnym poradniku – jest rzadko spotykana i przez to szczególnie interesująca. To za tym stylem przepadają fani sartorialnej mody z Pitti Uomo. Choć dwurzędowa kamizelka kojarzy się często z modą formalną, zwłaszcza z wytwornymi zestawami ślubnymi, to może służyć także na co dzień. Wystarczy uszyć ją z mniej formalnej tkaniny.
Najpraktyczniejsza wydaje się kamizelka jednorzędowa. Jak najbardziej pasuje do konwencjonalnych zestawów z marynarką, ale można ją połączyć także z typowo casualowymi ubraniami. Rozpinając część guzików – na przykład dwa górne i jeden dolny – nadasz jej nonszalancki charakter.
Kolejny ważny temat to wyłogi. Ich obecność nie jest ani niczym dziwnym, ani też koniecznością. To kwestia preferencji. Bez wątpienia jednak kamizelka z klapami – mogą być proste, frakowe albo szalowe – jest rzadziej spotykana. Postaw właśnie na nią, jeśli chcesz zrobić wrażenie. Poza tym kamizelka z wyłogami doskonale sprawdza się solo, bez marynarki.
A skoro już o tym mowa, pora rozstrzygnąć kolejną kwestię – plecy powinny być wykonane z podszewki czy tkaniny głównej? Gniotliwy i raczej delikatny materiał podszewkowy generalnie jest przeznaczony do noszenia pod marynarką. Zdaniem wielu pokazywanie go nie należy do dobrego tonu. Dlatego w przypadku kamizelki casualowej lepiej zdecydować się na plecy z tkaniny głównej.
Kamizelka tweedowa, flanelowa czy lniana?
O tym, czy kamizelka ma charakter formalny czy casualowy, decyduje przede wszystkim materiał. Jeśli zależy Ci na swobodnej elegancji, wybierz solidny tweed o wyraźnej strukturze. Ten materiał jak żaden inny wyraża ducha brytyjskiego casualu. I ma to do siebie, że z łatwością wpisuje się zarówno w rzeczywistość biura czy uczelni, jak i pubu czy klubu bilardowego.
Lekko chropowata struktura tweedu świetnie współgra z wzorem gun club czy pepitą. Z kolei na flaneli – równie ciepłym, wyspiarskim materiale – świetnie wyglądają rozmyte kraty i prążki. Obie opcje są doskonałe na zimę.
A co z latem? Wówczas wybierz lekką wełnę typu fresco albo po prostu len. Ta druga opcja jest oczywiście najbardziej swobodna i casualowa.
Niezależnie od tego, na jaką opcję sezonową się zdecydujesz, pamiętaj, że kamizelka casualowa jest inna od ślubnej. Tę ostatnią z reguły charakteryzuje tkanina z lekkim połyskiem i minimalistyczna budowa, dzięki czemu doskonale chowa się pod marynarką. Casualowe modele z reguły mają więcej przyciągających oko elementów, jak wzór na materiale, kieszenie czy wspomniane już wyłogi.
Poprawne dopasowanie
Trzeba jeszcze zaznaczyć, że kamizelka nie może wisieć. Zarówno na wysokości piersi, jak i talii, musi przylegać do ciała – oczywiście pozostawiając odrobinę niezbędnego luzu. Plecy powinny układać się gładko. Wtedy kamizelka nas modeluje i wysmukla.
Jeśli chodzi o długość, to kamizelka ma sięgać do linii pasa spodni. Za wszelką cenę chcemy uniknąć odsłaniania koszuli. I tu od razu pojawia się kolejna kwestia – czy kamizelkę można ją nosić z paskiem? Generalnie zalecane są szelki. Sądzę jednak, że casualowa kamizelka jednorzędowa, wykonana z grubszego materiału, jak tweed, nie wygląda tak źle z paskiem. Pamiętaj jednak, że jest to nagięcie klasycznych zasad, niedopuszczalne w przypadku formalnego garnituru.
Jaka jest najlepsza kamizelka do jeansów?
Pewna szorstkość denimu zdradza, że ten materiał wywodzi się z odzieży roboczej. Dlatego kamizelkę należy do niego dobierać z pewną ostrożnością, podobnie zresztą jak marynarkę. Jeśli zastanawiasz się, czy kamizelka od garnituru do jeansów to dobry pomysł, to odpowiedź jest złożona.
Gładka i połyskująca wełna, z jakiej wykonuje się garnitury wizytowe, absolutnie nie współgra z denimem. Jeśli natomiast chodzi o garnitur tweedowy, jak na przykład New Pitti, to jak najbardziej możesz wykorzystać kamizelkę w takim zestawieniu. To samo dotyczy flaneli i innych materiałów o wyższej gramaturze i urozmaiconej strukturze.
Pamiętaj, że gdy chodzi o spodnie, to klasyczna moda ma kilka bardziej uniwersalnych propozycji. Kolorowe chinosy albo szara flanela stanowią świetną bazę garderoby. Z tego rodzaju spodniami dużo łatwiej zestawiać elementy garnituru formalnego.
Podsumowanie
Jeśli tylko lubisz klasyczny casual, to z pewnością znajdziesz zastosowanie dla kamizelki casualowej. Ten element garderoby świetnie uzupełnia wizerunek – może wprowadzać dodatkowy kolor czy wzór albo, przeciwnie, stonować skomplikowany zestaw koordynowany. To zadanie najlepiej spełniają kamizelki szare, granatowe i brązowe. Ale paleta barw jest szeroka i z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
Zapraszam do butiku Zack Roman, gdzie możesz wybierać z próbników najlepszych tkalni Europy. Uszyjemy kamizelkę perfekcyjnie dopasowaną – do Twojej budowy, stylu życia i ulubionych ubrań. Szycie na miarę to nasza pasja!
Zobacz gotową kolekcję
Przeczytaj więcej!
Pitti Uomo. Brązowy garnitur tweedowy
Marynarka Norfolk. Stylowy ubiór o myśliwskim rodowodzie
Kamizelka dwurzędowa – inna niż wszystkie
Kamizelka ślubna męska – wszystko, co musisz o niej wiedzieć