Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Jak prasować męską koszulę?

Jak prasować męską koszulę?

Dla wielu mężczyzn prasowanie koszuli bywa drogą przez mękę. Jednak należy podkreślić, że źle wyprasowana koszula niszczy nawet najlepszą stylizację. Pogniecione rękawy, źle układający się kołnierzyk – to nie są atrybuty stylowego mężczyzny. Dlatego w dzisiejszym wpisie mam dla Ciebie prostą instrukcję, która być może nie sprawi, że nagle pokochasz prasowanie, ale bez wątpienia ułatwi Ci tą czynność. 

Dobrze wyprasowana koszula to podstawa męskiej garderoby.

Prasowanie męskiej koszuli – krok po kroku 

Przygotowanie do prasowania zaczyna się już w pralce. Koszule staraj się prać z podobnymi materiałami. Nigdy nie pierz koszul z ręcznikami czy szlafrokami. Takie pranie nie tylko źle wpływa na materiał ale także generuje bardzo dużo zagnieceń, które potem musisz rozprasować żelazkiem. 

Koszulę męską najlepiej prasować niedługo po wyjęciu z pralki, strzepując delikatnie nadmiar wilgoci. Wiem, że nie zawsze jest to możliwe, dlatego przed rozpoczęciem prasowania po prostu delikatnie zmocz koszulę i pozostaw na kilka minut. Ma być wilgotna ale zdecydowanie nie mokra. 

Poniżej, przedstawię Ci listę, według której najlepiej wykonać prasowanie koszuli: 

  • Kołnierzyk – zacznij od kołnierzyka. To on jest najbardziej widoczny podczas codziennego noszenia koszuli, więc musi być idealnie wyprasowany. Wyjmij fiszbiny, ponieważ przy kontakcie z żelazkiem mogą zostać uszkodzone lub uszkodzić materiał. Kołnierzyk prasuj najpierw od wewnętrznej a potem od zewnętrznej strony. 
  • Barki – to kolejny punkt po kołnierzyku. Prasowanie barków wymaga precyzji – tu warto zaznaczyć, że nie jest to proste zadanie. Aby je ułatwić zaczep koszulę na węższym krańcu deski, tak aby barki były maksymalnie eksponowane. 
  • Rękawy – zaczynamy od mankietów. Co ważne, mankiety a także rękawy, nie mogą mieć załamań, dlatego należy rozpiąć guziki i dokładnie zaprasować je „na płasko”. Możesz też użyć niewielkiego ręcznika, który wsadzisz w mankiet lub rękaw koszuli na czas prasowania. 
  • Na koniec pozostaje wyprasować przód i tył koszuli. Przestrzeń obok guzików prasuj przy użyciu czubka żelazka. 

Jaką temperaturę żelazka wybrać do prasowania koszuli? 

Wszystko zależy od rodzaju materiału z którego koszula jest wykonana. Zawsze kieruj się wytycznymi, które znajdują się na metce. Symbol żelazka z kropkami oznacza temperaturę w jakiej możesz prasować dany materiał. Jedna kropka oznacza że maksymalnie możesz rozgrzać żelazko do 110 stopni. Dwie kropki oznaczają temperaturę maksymalną 150 stopni. Trzy kropki oznacza natomiast 200 stopni. 

Dwie kropki na żelazku – maksymalna temperatura prasowania to 150 stopni.

Temperatura prasowania według materiałów

Jeżeli z jakiegoś powodu, metka nie jest już dostępna lub nie ma na niej instrukcji prasowania możesz kierować się ogólną zasadą, według której: 

  • bawełnę można prasować w od 150 do 180 stopni. 
  • len jest bardziej wytrzymały, więc możesz zastosować temperaturę od 180 do 220 stopni 
  • materiały takie jak jedwab czy wiskoza prasuj w temperaturze nie przekraczającej 110 stopni. 

Dla bezpieczeństwa zawsze przed przystąpieniem do prasowania, sprawdź powierzchnię żelazka. Możesz także zrobić próbę na materiale / desce do prasowania aby np. zalegający kamień nie uszkodził koszuli. Dla bezpieczeństwa warto prasować koszulę na lewej stronie. 

Przejdź do mojego sklepu

SPRAWDŹ GARNITURY ZACK ROMAN

Przeczytaj więcej na blogu

Męskie koszule na wiosnę

Męski garnitur na wiosnę

Materiały idealne na lato?

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij