Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Jak nosić marynarkę dwurzędową?

Jak nosić marynarkę dwurzędową?

Dwurzędówka to drugi stopień wtajemniczenia, jeśli chodzi o marynarki. Ciągle jest u nas rzadkością i wywołuje dezorientację, ale też szczególne zainteresowanie. (Autor: Roman Zaczkiewicz)

claire-danes-hugh-dancy-lgJak zapinać marynarkę ?

Pod artykułem o nagrodach Emmy pojawiły się kontrowersje co do tego, czy poprawne jest zapinanie marynarki dwurzędowej na dwa przednie guziki. Chodziło konkretnie o smoking Hugh Dancy’ego, z marynarką 6×2. Zaraz odpowiem na wątpliwości, ale najpierw trzeba przypomnieć, co znaczą te tajemnicze liczby.

Rodzaje dwurzędówek

Przy omawianiu fasonów dwurzędówek można się często spotkać z numerologią. Ale to proste. Pierwsza cyfra oznacza liczbę guzików z przodu marynarki, a druga – ile z nich jest funkcjonalnych (zapina się do drugiej poły). W klasycznej modzie mamy całkiem sporo wariantów: 4×1, 4×2, 6×1, 6×2, 6×3, 8×2, 8×3… Układ guzików może przyjmować różne kształty, co zmienia charakter marynarki i odbiór ubranej w nią sylwetki.

Ralph Lauren 6x1
Ralph Lauren w garniturze 6×1

Marynarki 4×1 i 6×1 są dość podobne. Cechuje je długie wycięcie między klapami. Wyeksponowana dzięki niemu kontrastująca koszula mocno zdynamizuje sylwetkę. Takie zapinanie marynarki jest jednak uważane za nieco staromodne. Fasony 4×1 i 6×1 były na topie przed II wojną światową i w latach 80. Może jeszcze wrócą do łask?

blazer dwurzędowy granatowy
Blazer dwurzędowy 4×1 z kolekcji ZACK ROMAN

Ja niedawno zaproponowałem ciekawostkę: blezer z zapięciem 4×1, z guzikami położonymi jednak wyżej niż w fasonach sprzed lat. Jak Wam się to podoba?

Alberto-Scaccioni dwurzędowa marynarka sportowa

Układ 4×2 ma zazwyczaj dwurzędowa marynarka sportowa. Warto zaznaczyć, że guziki zazwyczaj nie tworzą formy kwadratu, ale wydłużonego ku górze prostokąta. Dzięki temu sylwetka wydaje się nieco smuklejsza.

dwurzędowa marynarka Zack Roman
Garnitur dwurzędowy 6×2 z kolekcji ZACK ROMAN

Marynarki 6×2 charakteryzują się mniejszym wycięciem między klapami. Często wykonuje się je z formalnych tkanin, a ich wyłogi są szerokie i ostre. Wtedy marynarka nabiera majestatycznego charakteru, zwłaszcza gdy jest częścią klasycznego garnituru z ciemnej tkaniny. Ale podobnie jak w przypadku innych fasonów, dwurzędówka 6×2 może też przybrać charakter weekendowego blezeru.

Prince-Charles-8x3

Osiem guzików to styl jasno nawiązujący do munduru marynarskiego, zwłaszcza wysoko zapinany wariant 8×3. W jego przypadku na eksponowanie krawata pozostaje bardzo niewiele miejsca, co jest charakterystyczne dla ubiorów wojskowych. Taki fason często występuje w formie blezera noszonego do kontrastowych spodni. Klasycznym połączeniem jest granatowa tkanina z metalowymi guzikami.

Garnitur dwurzędowy z nakładanymi kieszeniami
Garnitur dwurzędowy 2×1 z nakładanymi kieszeniami

Jako ciekawostkę warto też wymienić fason 2×1. Występuje bardzo rzadko. Wielu osobom się nie podoba, ale tym bardziej może stanowić wyzwanie dla eleganta i jego krawca.

Jak zapinać

O ile w jednorzędówce zawsze zostawiamy najniższy guzik odpięty, o tyle w dwurzędówce mamy wybór. Jeżeli chcemy, możemy śmiało zapiąć wszystkie guziki. Takie podejście wywodzi się ze stylu wojskowego. W armii wszystko musi być przecież dopięte na ostatni guzik. Do tego drylu nawiązuje konsekwentnie książę Karol.

Nie jest więc błędem to, że marynarze zapinają swoje dwurzędówki na wszystkie guziki, ani też to, że piloci (także cywilni) robią podobnie. Można nawet powiedzieć, że bardziej im to przystoi, jako nawiązanie do tradycji. Hugh Dancy na gali Emmy również się nie pomylił, bo w przypadku dwurzędowego smokingu obowiązują dokładnie te same reguły.

streetfsn by Nam

Mamy także prawo zostawić najniższy guzik odpięty (poza jednym wyjątkiem, o tym za moment), jak w marynarce jednorzędowej. Zazwyczaj w takiej sytuacji nasze ubranie będzie lepiej reagować na ruch ciała. Marynarka dwurzędowa z odpiętym guzikiem na dole pozostawia większą swobodę, czasem też ładniej się układa.

O tym, czy zdecydujemy się zapinać ostatni guzik, powinna decydować relacja naszej marynarki do sylwetki. Jeżeli krój jest odrobinę za luźny, zapięcie u dołu prawdopodobnie pomoże to ukryć. Jeśli marynarka jest mocno dopasowana, dla komfortu lepiej nosić ostatni guzik odpięty. Chyba że to jedyny guzik funkcjonalny, wtedy zawsze pozostaje zapięty. I to jest ten wyjątek.

Zapinać czy nie?
Zapinać czy nie zapinać? Oto jest pytanie ;)

Marynarka jednorzędowa w wielu sytuacjach może pozostawać rozpięta, ale w przypadku dwurzędówki jest to uznawane za kardynalny błąd. Dlaczego? Nawet dobrze zbudowany mężczyzna może wtedy wyglądać nieforemnie i niechlujnie. Niektórzy świadomie łamią tę zasadę, w szczególności Włosi podczas targów Pitti Uomo. To wynik pogoni za mityczną sprezzaturą, która urosła do rangi świętego Graala współczesnej elegancji. Można oczywiście i w ten sposób, ale czy na pewno dobrze to wygląda?

Gianni Agnelli w rozpiętej dwurzędówce
Gianni Agnelli w rozpiętej dwurzędówce

Uwaga, kiedyś dwurzędówki nie rozpinano nawet przy siadaniu. Tak głosiły zasady savoir-vivre. Jednak dziś, kiedy szyje się ubranie mocno dopasowane, leżące tuż przy ciele, trzymanie się tych zasad nie wpływa dobrze na komfort użytkowania. Ja rozpinam dwurzędówkę podczas siedzenia, bo jest tak po prostu wygodniej. Kiedyś ubrania były luźniejsze i łatwiej było siedzieć w zapiętych dwóch rzędach. Dziś w takiej sytuacji mamy efekt salami ;)

Kieszenie

db pitti błękitna dwurzędówka w białą kratę

O stopniu formalności dwurzędówki decyduję często kształt kieszeni. Jak w jednorzędówce mamy: cięte, z patkami i nakładane. Te ostatnie są bardzo popularne we Włoszech, gdzie trwa pogoń za każualizacją marynarek i garniturów. Z drugiej strony w codziennym użytku takie kieszenie są bardziej praktyczne.

db suit 6 x 2

Dwurzędówka to przyszłość mody męskiej

Nikt nie może już mieć co do tego wątpliwości – marynarki dwurzędowe wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Wprawdzie wiele marek reaguje na to ślamazarnie, ale z sezonu na sezon przybywa dwurzędówek w kolekcjach dobrych firm. Eleganci z Pitti Uomo wyznaczyli drogę, a podchwycił to przemysł filmowy. Klasyczny garnitur dwurzędowy powraca do łask za sprawą strojów Colina Firtha, Daniela Craiga i Ralpha Fiennesa). Zresztą wystarczy przejrzeć brytyjskie GQ lub Esquire – dwurzędówki na dobre wróciły do mody męskiej na Zachodzie. Czekamy na ruch ze strony polskich firm. Na szczęście u krawca każdy sam może zdecydować, co sobie uszyje.

db suits

Jest się z czego cieszyć, bo dwurzędówka może oddać mężczyznom wspaniałe usługi. Sylwetka wydaje się mocniejsza, nawet dominująca. Poza tym odróżni nas od pozostałych mężczyzn w jednorzędowych garniturach. No i najważniejsze, dwurzędówkę się po prostu dobrze nosi.

PS. Czy jesteś zapisany do mojego newslettera? Tylko dla subskrybentów mam przygotowany specjalny kod rabatowy na pełen asortyment mojego sklepu. Kliknij tutaj i zapisz się do newslettera. http://sklep.szarmant.pl/newsletter

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij