Cenisz komfort i swobodną elegancję? Golf i marynarka to połączenie dla Ciebie. Wymaga ono jednak pewnej wprawy. Co musisz wiedzieć, by świetnie wyglądać?
Kiedy robi się chłodniej, golf jest doskonałym przyjacielem. Sweter tego typu nie tylko zapewnia wygodę, ale też chroni drogi oddechowe przed wyziębieniem, które mogłoby osłabić naszą odporność. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak bardzo jest to ważne. Co więcej, golf i marynarka to zestawienie, które idealnie pasuje do nowoczesnego stylu życia. Niektórzy tak je polubili, że rezygnują ze swetra dopiero w maju.
Jeśli zastanawiasz się, jak nosić golf, by dorównać najlepiej ubranym mężczyznom, to dobrze trafiłeś. Tu podpowiadam, jak łączyć ten klasyczny sweter z marynarką – zarówno tą garniturową, jak i sportową. Równocześnie polecam niezawodne sposoby dobierania kolorów i doradzam w sprawie fasonu.
Więcej pomysłów na różne stylizacje, w tym te casualowe, znajdziesz w osobnym artykule. Jakiś czas temu omawiałem też warkoczowe swetry, bo kilka ciekawych modeli pojawiło się w zimowej kolekcji Zack Roman. Tu natomiast koncentruję się na tym, jak powinien wyglądać golf do marynarki. Zaczynamy!
SPRAWDŹ WYPRZEDAŻ W ZACK ROMAN
Jaki golf do marynarki wybrać? To musisz wiedzieć przed zakupem
Jest kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, kupując golf do marynarki. Przede wszystkim rozmiar. Klasyczny sweter może przylegać do ciała, ale nie powinien opinać. Pamiętaj, że obcisły krój muscle fit pasuje raczej do stylu sportowego. Zwróć też uwagę, czy dopasowana dzianina w żadnym miejscu nie prześwituje.
Strukturalny golf może być odrobinę luźniejszy, ale nie powinien wisieć. W takim wypadku nie miałbyś szans na zmieszczenie go pod marynarką. Pozostałoby jedynie noszenie go solo, z jeansami lub sztruksami, w zestawach typowo casualowych.
Przy zakupach trzeba zwrócić baczną uwagę także na skład materiałowy. Jedynie naturalna dzianina zapewnia pełen komfort użytkowania, bo pozwala skórze oddychać, chroniąc przed nieprzyjemnymi zapachami. Zresztą materiały syntetyczne szybko się mechacą, więc kupowanie ich to po prostu wyrzucanie pieniędzy w błoto.
Pod marynarkę i nie tylko polecam wełnę merynosową, która ma właściwości termoaktywne. O jej licznych zaletach kiedyś już opowiadałem – zainteresowanych zapraszam do przeczytania osobnego artykułu. Z myślą o trochę cieplejszych okresach w roku możesz zdecydować się też na bawełnę. Pamiętaj jednak, że przędza wełniana prezentuje się bardziej elegancko, bo lepiej zachowuje kolor i ma delikatny połysk. Zwolennicy luksusowych materiałów mogą wziąć pod uwagę też kaszmir czy nawet jedwab, ale dzianiny te są znacznie mniej trwałe i po prostu trzeba z nimi uważać.
Grubość i faktura. Nie lekceważ tych cech!
Zestawiając golf z marynarką, należy zwracać szczególną uwagę na grubość i styl materiału. Cienki i delikatny golf pasuje do eleganckiego garnituru, ale nie zawsze będzie współgrać z cięższym i włochatym tweedem. Zwłaszcza połysk, charakterystyczny na przykład dla swetrów z domieszką jedwabiu, wyklucza część nieformalnych połączeń. Z kolei gruby sweter warkoczowy idealnie wpisuje się w różnego rodzaju sportowe klimaty, natomiast nie wygląda dobrze z lekką marynarką. Pamiętaj, by zadbać w tej kwestii o harmonię całego zestawu.
Na szczęście istnieją fasony uniwersalne. Jeśli chcesz tworzyć różnorodne stylizacje z golfem, wybierz wełniany model o umiarkowanej gramaturze, najlepiej w jednolitym kolorze. Takie fasony stanowią stały element zimowej kolekcji Zack Roman i naprawdę sprawdzają się w niemal każdej sytuacji. Swetry w napisy czy wielobarwne wzory są już trudniejsze do ogrania – często po prostu nie pasują do marynarki.
Jak nosić golf z marynarką? Dobór kolorów
Poza gramaturą marynarki warto zwrócić uwagę na kolor. Kolorowe blezery z reguły nie pasują do golfu. Zbyt mocno kojarzą się z wiosną i latem.
Jeśli chodzi o kolory golfów, to chyba największe możliwości stwarzają biały i czarny. Do nich za chwilę wrócimy. Niewątpliwie uniwersalne są też golfy granatowe i szare, które współgrają z większością męskiej garderoby. Sweter stwarza jednak okazję także do eksperymentowania.
Czemu nie wprowadzić więcej koloru do naszej garderoby? Golf bordowy, miedziany albo khaki świetnie uzupełni barwy ziemi, po które sięgamy nie tylko jesienią. Te same swetry ożywią też spokojną, szarą czy granatową marynarkę. Tę samą funkcję spełnią golf fioletowe i morskie. Teraz jednak przejdźmy do czerni i bieli!
Czarny golf – stylizacje
Czarny golf jest jak kameleon – wygląda bardzo naturalnie z jeansami, ale pasuje też do formalnego garnituru, w mniej oficjalnych sytuacjach. Najbardziej lubię go w zestawie z szarością. Ciemny golf z granatowym garniturem może wydawać się zbyt monotonny.
Nie brak jednak mężczyzn, którzy chętnie noszą się w całości na czarno. Rzeczywiście niektórym takie zestawy służą, zwłaszcza brunetom o ciemniejszej karnacji. Mimo wszystko warto zadbać o jakiś kontrast, chociażby w postaci poszetki. Dzięki temu jesteśmy odbierani jako bardziej interesujący.
Jeśli chodzi o zestawy ze sportową marynarką, to czerń doskonale uspokaja wyraziste wzory, jak kraty czy pepity. W takich sytuacjach nasz ubiór zyskuje lepszy balans. W efekcie wyglądamy stylowo, nie rzucając się nadmiernie w oczy.
Biały golf – stylizacje
Golf w odcieniu śnieżnobiałym albo kości słoniowej świetnie wygląda z ciemną marynarką – na przykład granatową. To połączenie nigdy się nie znudzi, podobnie jak to z brązową flanelą lub wzorzystym tweedem. Równie dobrym pomysłem jest zestawienie z brązem.
Biel ma to do siebie, że wydobywa urodę towarzyszących jej tkanin. Dopiero w takim zestawieniu widać delikatniejsze wzory w pełnym blasku. Marynarka z ciekawą fakturą czy flanelowe spodnie w melanż mogą wiele zyskać dzięki jasnemu golfowi.
Ostatnio w krajach południowych i zachodnich przybywa zwolenników total look. Na fali są zestawy złożone w całości ze złamanej bieli, jasnych szarości i beżów. Nie wszystkim takie połączenia się podobają, ale moim zdaniem wyglądają ciekawie. Szczególnie wtedy, gdy wydobywają naturalną urodę materiałów wysokiej jakości.
Golf i marynarka. Podsumowanie
Golf z marynarką to tak dobre połączenie, bo pozwala cieszyć się klasyczną garderobą nawet w sytuacjach, gdy koszula i krawat byłyby już zbyt formalne. Jednocześnie miękka i elastyczna dzianina oznacza po prostu komfort użytkowania, nawet w ciągłym biegu.
Jeśli po przeczytaniu artykułu masz jeszcze wątpliwości co do łączenia golfu z marynarką, odwiedź mój butik. Doświadczeni doradcy z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie pytania.
Obecnie wszystkie golfy Zack Roman są przecenione – niektóre nawet o 50%. Zamów online i sam poczuj miękkość wełny merino! Nie ma co zwlekać, bo rozmiary szybko znikają.
SPRAWDŹ GOLFY ZACK ROMAN
Przeczytaj więcej
Sweter golf męski. Jesienno-zimowy klasyk
Sweter warkoczowy męski. Klasyk casualu
Mój sposób na komfort? Koszula flanelowa dobrej jakości