Jaki powinien być garnitur ślubny? Należy założyć muchę czy krawat? Kwiatek w klapie czy w kieszonce? Tu znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania, jakie sobie zadajemy, szykując garnitur na wesele.
Wraz z nadejściem wiosny zaczyna się sezon ślubny. Setki par zaczynają przemierzać miasta w poszukiwaniu tego garnituru. Niektórzy idą do krawców, inni do modnych butików… coraz więcej panów odwiedza sklep Zack Roman. Ci ostatni są bezpieczni, bo trafiają w ręce specjalistów od sprawdzonych zestawów ślubnych.
Niestety nie wszędzie możemy ufać doradcom klienta, bo wiele marek zaniedbuje ich szkolenie. A nawet dobry krawiec czy stylista nie zrealizuje naszych marzeń, jeśli mu ich dobrze nie zakomunikujemy. Dlatego najpierw warto zdobyć konkretną wiedzę i zastanowić się, jak ma wyglądać garnitur na wesele naszych marzeń.
Odpowiedni strój pana młodego
Według tradycji pan młody ma do wyboru cztery rozwiązania: żakiet (jaskółka), stroller (stresemann), wizytowy garnitur jednorzędowy, najlepiej z kamizelką, lub wizytowy garnitur dwurzędowy. Zgodnie z klasycznymi zasadami są to dzienne ubrania formalne i półformalne.
Wyjaśnijmy: w tradycyjnej klasyfikacji zwykły garnitur biznesowy czy swobodny garnitur weekendowy jest uważany za nieformalny strój eleganckiego mężczyzny. Dzisiaj odruchowo uznajemy każdy garnitur za raczej formalny, bo kontrastuje z popularnymi bluzami i t-shirtami. Na ślub należy jednak zadbać o uroczysty garnitur wizytowy, którego cechy przybliżę za chwilę.
Alternatywa dla pasjonatów
Wspomniany żakiet (zestaw złożony z ciemnej marynarki o przedłużonym tyle, kamizelki i sztuczkowych spodni) kojarzy się głównie z arystokracją. Stroller z kolei (zestaw podobny do jaskółki, ale z marynarką zwykłej długości) wywołuje skojarzenia ze światem polityki i dyplomacji.
Czy takie ubrania należy zamknąć w muzeum? Nie sądzę. Dziś, gdy wielu z nas ma odwagę bawić się stylem, warto rozważyć sięgnięcie po tę, nieco zapomnianą już, klasykę. W odpowiednim anturażu nie będzie wyglądać archaicznie.
Smoking ślubny?
Jeżeli ślub odbywa się w dzień, a nie po zmroku, to popularny ostatnio smoking jest kontrowersyjnym rozwiązaniem. Według klasycznych standardów smokingi, podobnie jak fraki, nosi się tylko po zmroku. Do tego zostały stworzone – czarna marynarka wełniana z obszytymi jedwabiem klapami pięknie wygląda w sztucznym świetle, ale nie w pełnym słońcu.
Ja jednak nie będę potępiał Pana Młodego w dobrze dobranym smokingu. Jeśli na co dzień chodzisz w eleganckim garniturze, to w dniu ślubu będziesz szukał odmiany. Warto wówczas rozważyć smoking w ciemnogranatowym kolorze zwanym midnight blue, który zdaniem pewnych siebie dandysów broni się także w popołudniowym słońcu.
Gdybym to ja szedł po ślubnym kobiercu, nie założyłbym jednak smokingu. Rozważyłbym żakiet, pamiętając, że wieczorem należałoby przebrać się we frak. To są jednak delicje klasycznej elegancji, dostępne dla pasjonatów.
Garnitur ślubny jest praktyczny
Dla większości mężczyzn bezpieczniejszy i znacznie praktyczniejszy od smokingu będzie garnitur. W takim przypadku na pewno nie trzeba się przebierać o zachodzie słońca. Zarówno podczas ceremonii ślubnej, jak i na weselu można wystąpić w ciemnym garniturze i nikt nam nie powie, że to jakiś błąd.
Co więcej, ten sam zakup posłuży nam jeszcze przy wielu okazjach. Wybierając się na wesele jako gość, możemy założyć nasz ślubny garnitur. Dobierzemy po prostu stonowane dodatki, przez co jasno zaznaczymy, że tym razem nie występujemy w roli Pana Młodego. Tymczasem przychodząc na czyjś ślub w smokingu, moglibyśmy zostać pomyleni z gospodarzem imprezy.
Ale, uwaga, jest i haczyk! Na swoim ślubie nie możesz być ubrany w taki zwykły garnitur, w jakim chodzisz do biura czy na spotkania biznesowe. Panna Młoda stoi obok Ciebie w pięknej sukni… więc i Ty nie możesz wyglądać, jakbyś właśnie wyszedł z pracy.
Jaki ma być ten idealny garnitur ślubny? Przede wszystkim starannie dobierz fason. Garnitur nie powinien mieć zbędnych udziwnień. Musi wyglądać ponadczasowo, aby Twoje zdjęcia ładnie się starzały. Idealnie, gdyby marynarka miała ostre klapy wywodzące się od fraka i smokingu. Jeśli ma zwykłe, otwarte, nic strasznego się nie dzieje. Ale w tym wypadku koniecznie załóż kamizelkę. O tym, jak ją wybrać, opowiem za chwilę. Najpierw przejdźmy do sedna tego poradnika.
Trzyczęściowy garnitur wizytowy. Na ślub i nie tylko
Garnitur wizytowy prezentowany na zdjęciach to prawdziwy klasyk gatunku. Co najbardziej go wyróżnia?
Garnitur ślubny. Jaki fason?
Mój garnitur ma klapy zamknięte, inaczej zwane ostrymi. Warto zwrócić uwagę, że wyłogi są cięte prosto, bez zaokrąglania, dzięki czemu zyskują dynamiczny wyraz. Kieszenie są cięte, nie mają patek.
Garnitur wizytowy cechuje elegancka prostota. Dlatego moja marynarka na miarę ma z przodu tylko jeden guzik. Częściej jednak można spotkać garnitury wizytowe na dwa guziki. Pamiętajmy, że ten dolny zawsze pozostawiamy odpięty, aby marynarka prawidłowo się układała.
Również spodnie powinny mieć minimalistyczny krój. Najlepsze będą zapewne te z pojedynczą zakładką. Podwójne, obszerne zakładki pozostawmy swobodniejszym zestawom. Poza tym rekomenduję spodnie bez mankietów, lekko zwężane u dołu, ale nie opinające.
Wybierz naturalny materiał z klasą
Tkanina na garnitur wizytowy powinna być gładka, w kolorze szarym lub granatowym. No a gdzie czarny? Odradzam, bo niewielu Polaków dobrze wygląda w tym kolorze, przynajmniej za dnia. To, co pasuje Grekom i Sycylijczykom, może stłamsić słowiańską urodę.
Jeśli uprzesz się na materiał w deseń, to drobna jodełka nie wyrządzi szkody. Marynarki żakietowe są często właśnie w jodełkę. Natomiast nie ulega wątpliwości, że tkanina nie powinna się błyszczeć. Poliestrowy połysk garnituru jest więcej niż passé. Jedyny wyjątek to subtelny połysk, jaki daje w słońcu moher, ale takie tkaniny są dostępne tylko u specjalistów.
Szeroki wybór luksusowych tkanin znajdziesz w moim sklepie Loom10. Prowadzimy sprzedaż internetową, jak i na miejscu, przy ul. Niecałej 10 w Warszawie.
Garnitur ślubny na lato
Jeżeli bierzesz ślub latem, to na pewno martwisz się, czy nie będzie Ci w garniturze za gorąco. Moja rada jest prosta. Wybierz w stu procentach naturalną tkaninę wierzchnią z półpodszewką z przewiewnej wiskozy. W takim garniturze, zwłaszcza wykonanym na lekkiej konstrukcji, na pewno się nie ugotujesz.
Świetnym materiałem formalnym na upały jest tropik wełniany, znany także pod nazwą fresco. Zapewnia bardzo dobrą termoregulację, a jednocześnie układa się znakomicie. Więcej o tym, jak przetrwać upały w dobrym stylu, przeczytasz w osobnym artykule.
Dopasowanie jest kluczowe!
Decydujący wpływ na nasz wizerunek ma poprawnie dobrany rozmiar garnituru. Przede wszystkim marynarka musi być dobrze dopasowana w ramionach. Chodzi nam o ładną linię barków, bez fałd i załamań. Kołnierz ma przylegać do kołnierzyka koszuli. Talia musi być zaznaczona, a rękawy nie powinny być luźne.
Należy też pamiętać o plecach, których często nie doceniamy, ponieważ rzadko je widzimy. Niestety, inni zobaczą każdy mankament naszego stroju. Tym bardziej, że przed ołtarzem stoimy tyłem do zebranych gości. Poły marynarki powinny sięgać mniej więcej do połowy kciuka. W idealnym garniturze tył zakrywa nam pośladki.
Długości marynarki nie należy mylić z długością rękawów. Jeśli założysz marynarkę, której poły kończą się na tej samej wysokości, co rękawy, to najprawdopodobniej będziesz wyglądać śmiesznie. Trzymajmy się tradycyjnych proporcji. Mankiet koszuli winien wystawać 1 cm poza rękaw marynarki. I jeszcze niezwykle ważna sprawa: odpowiedniej długości spodnie mają jedno załamanie i kończą się na cholewce buta, a nie na obcasie.
Kamizelka ślubna
Wizytowy garnitur trzyczęściowy (na przykład Gatsby mojego projektu) zapewni Ci bezbłędny, poważny wizerunek. I będziesz miał jeszcze wiele okazji, by wykorzystać kamizelkę z kompletem przy różnych okazjach.
Jeśli mamy na sobie kamizelkę, to marynarkę możemy pozostawić odpiętą. Pamiętajmy jednak, że spodnie powinny być na szelki. Pasek nieestetycznie wypychałby dół kamizelki. Należy też pamiętać, że w kamizelce ostatni guzik, podobnie jak w marynarce, pozostaje odpięty.
Kamizelka na ślub może, ale nie musi być wykonana z tej samej tkaniny, co reszta zestawu. Kontrastująca odd vest może podkreślić radosny charakter uroczystości. Z granatowym garniturem doskonale komponują się jasne, na przykład w kolorze szarym. Kamizelka ślubna może mieć drobny wzór – do klasyki należą krata księcia Walii oraz drobna jodełka.
No dobrze, ale czy kontrastująca kamizelka nie będzie „jednorazowa”? Oczywiście, że nie! Kamizelkę spoza kompletu garniturowego łatwo wykorzystać w bardziej codziennych stylizacjach, z zestawem koordynowanym czy nawet z golfem albo koszulą button-down. Więcej na ten temat w osobnym wpisie.
Garnitur dwurzędowy na wesele
Jak wspominałem, mamy jeszcze jedną opcję. Garnitur dwurzędowy na ślub jest dziś rzadko spotykany… i właśnie dlatego warto go wybrać! W moim przekonaniu na uroczystość nadaje się równie dobrze jak jednorzędowy garnitur z kamizelką. Zdaniem wielu wygląda nawet bardziej formalnie.
Dwurzędowiec wzmacnia sylwetkę i czyni wizerunek poważniejszym. Pamiętajmy tylko, że marynarkę nosimy zawsze zapiętą. Rozpięta wygląda dosyć niechlujnie. Co istotne, nie zakładamy do niej kamizelki.
Czy jednak dwurzędowiec nie poszerza przesadnie sylwetki? W ofercie Zack Roman są efektowne garnitury we włoskim stylu. Taki dwurzędowiec, bez zbędnych wypełnień i z podkreśloną talią prezentuje się świeżo i dynamicznie.
Dodatki dla Pana Młodego
O szczególnym charakterze ślubnego zestawu decydują odświętne akcesoria. Poświęćmy im należytą uwagę.
Idealna koszula na ślub
Jeśli chodzi o elegancką koszulę, to mamy tylko jeden wybór. Musi być biała, co wynika jasno z klasycznych zasad i ma uzasadnienie estetyczne. Śnieżnobiała koszula tworzy idealny kontrast dla ciemnego garnituru. Tak ubrany mężczyzna wygląda doskonale i w pełni zgodnie z najlepszą tradycją. Każdy inny odcień koszuli może to tylko zepsuć.
Co więcej, popularny wśród pań kolor ecru jest w przypadku mężczyzn odbierany jako nieformalny, a przez to nie nadaje się na ślub. Jeżeli doradcy czy styliści powiedzą Ci co innego, to będzie znaczyło, że są w błędzie. Naprawdę!
Dlatego nawet jeśli Twoja narzeczona będzie miała suknię w kolorze ecru albo śmietankowym, to pamiętaj, że w grę wchodzi tylko biała koszula. Nie jesteś dodatkiem do sukni ślubnej. A opinię, że śnieżnobiała koszula psuje wygląd sukni ecru, można włożyć między bajki. Wystarczy spojrzeć na weselne przyjęcie Księcia Williama (śnieżnobiała koszula do smokingu) i Księżnej Kate (suknia w cieplejszym odcieniu). Wyglądali znakomicie.
A jaki fason powinna mieć koszula ślubna? Mankiety oczywiście powinny być zapinane na eleganckie spinki. Jeśli chodzi o kołnierzyk, to możemy wybrać klasyczny (typu kent) lub włoski (rozwarty nieco szerzej). Stojący kołnierzyk frakowy jest odpowiedni raczej do smokingu lub, jak nazwa wskazuje, do fraka. Noszenie go z garniturem to mocno kontrowersyjny pomysł. Uroczysty charakter chwili można podkreślić efektownym kołnierzykiem na spinkę.
Zwróćmy baczną uwagę na proporcje koszuli. Wyłogi kołnierzyka muszą sięgać kołnierza marynarki, inaczej będziemy wyglądać karykaturalnie. Koszula nie może wisieć, ale musimy się w niej czuć swobodnie.
Jeśli decydujemy się na muchę, to potrzebujemy też szczególnej koszuli do muchy. Jej guziki powinny być ukryte pod plisą. Krawat tego nie wymaga, natomiast warto uczcić własny ślub szczególną koszulą: pin collar. Jej kołnierzyk zdobi elegancka szpilka, podtrzymująca węzeł krawata.
Krawat ślubny
Klasyczny krawat na wesele powinien być wykonany z jedwabiu. Rekomenduję tkaninę gładką, ewentualnie w mikrowzór bądź grochy. Jeśli chodzi o kolor, to w rachubę wchodzą eleganckie odcienie niebieskiego, burgunda bądź szarości. I znowu, nie jesteśmy zobowiązani dobierać krawata pod kolor dodatków Panny Młodej!
Mucha ślubna
Krawat można oczywiście zastąpić muchą. Nie powinna być to jednak mucha biała (nosimy ją wyłącznie z frakiem). Szczegóły tutaj. Ciekawym rozwiązaniem będzie uszycie muchy z tego samego materiału, co garnitur ślubny.
Dobrze jest nauczyć się wiązać muchę, zamiast kupować fabrycznie zawiązaną. Pewna niedoskonałość w wizerunku, nutka nonszalancji są częścią składową eleganckiego sznytu. Dlatego wiążemy krawat węzłem asymetrycznym i nie używamy też równo zawiązanej muchy.
Kwiat w butonierce
Kwiat wpinamy w butonierkę, absolutnie nie wkładamy go w kieszonkę piersiową. Butonierka to dziurka w klapie marynarki. Wystarczy główka jednego kwiatka (biały goździk lub róża), a nie bukiet. W kieszonce piersiowej (brustaszy) nosimy białą poszetkę.
Skarpetki pod kolor…
Eleganckie skarpetki na ślub mogą być granatowe lub szare, zależnie od naszego garnituru. W formalnych zestawach na ogół dobiera się skarpetki pod kolor spodni. Można też skoordynować skarpetki z odcieniem krawata.
Co ważne, skarpetki muszą być na tyle długie, aby nie wystawała nam goła łydka. Oczywiście można się zdecydować, zgodnie ze starą szkołą, na podkolanówki. Nie będzie w tym nic dziwnego. Przeciwnie, podkolanówki to klasyk męskiej elegancji. Może o tym nie wiesz, ale kiedyś ogromna część mężczyzn nosiła podkolanówki.
Klasyczne buty na ślub
Buty oczywiście powinny być czarne, sznurowane, z zamkniętą przyszwą, bez zdobień (tzw. wiedenki lub inaczej oksfordy). Kompletowanie ślubnego stroju warto rozpocząć właśnie od butów. Ich fason może mieć pewien wpływ na wykończenie dołu spodni, jeśli chodzi o długość i szerokość.
Myślę, że po lekturze tego artykułu nie będziesz mieć większych wątpliwości co do garnituru ślubnego. Chciałbym, żeby wszyscy Czytelnicy podczas ślubu i wesela czuli się wspaniale, a potem z dumą pokazywali swoje zdjęcia. Wbrew pozorom umiejętność doboru odpowiedniego ubrania nie jest darem niebios. Tego można, a nawet trzeba, się nauczyć.
Fot. Maciej Cioch
Szukasz garnituru, smokingu lub innego ubrania na ślub? Świetnie trafiłeś! Nazywam się Roman Zaczkiewicz, jestem twórcą bloga Szarmant oraz marki Zack Roman.
Możesz mnie spotkać w butiku w Warszawie przy Niecałej 7, gdzie doradzamy m.in w kwestiach stroju ślubnego. W swojej ofercie posiadamy rzeczy gotowe oraz szyte na miarę. Ubieramy mężczyzn od stóp do głów w garnitury, koszule, buty oraz stylowe dodatki. Przy naszej pomocy skompletujesz strój na ślub, którym będziesz zachwycony!
Możesz się z nami skontaktować telefonicznie 880 91 48 48 lub mailowo info@zackroman.com. Zajrzyj też do naszego sklepu internetowego.
….