Bez wątpienia jest królem wieczorowej mody. Czarny smoking to klasyk, który zapewni nam wygląd gwiazdy filmowej. Pod warunkiem, że będzie zgodny z najwyższymi standardami. Jak im sprostać? Dowiesz się z tego artykułu.
Poprawiasz marynarkę i wchodzisz. Wokół kobiety w zdobnych sukniach bez pleców i równie eleganccy mężczyźni. Idziesz do kasy z żetonami. Czujesz na sobie wzrok ludzi, którzy zastanawiają się, kim jesteś. Lubisz to.
Tak mógłby wyglądać skrypt sceny w kasynie z filmu Skyfall. Daniel Craig nosi w nim świetny smoking w kolorze głębokiego granatu, ale równie dobrze pasowałaby czerń. Liczy się jakość wszystkich elementów garderoby i właściwe dopasowanie.
Niewiele ubrań robi takie wrażenie jak perfekcyjny smoking. Nie musisz być tajnym agentem, by poczuć w nim absolutną pewność siebie. Skierowane ku Tobie lufy kamer i aparatów fotograficznych nie wyrządzą żadnej szkody. Na zdjęciach będziesz wyglądał doskonale, nawet w ostrym świetle fleszy.
Jak powinien wyglądać czarny smoking – do ślubu i na pozostałe imprezy wieczorowe? Z czym należy go nosić? Przeczytaj, a unikniesz błędów i osiągniesz wymarzony wizerunek.
Czarny smoking ślubny?
Zestaw smokingowy, zwany black tie, jest oczywiście ubiorem wieczorowym. Według zasad nosi się go po godzinie 18. Jeśli uroczystość zaczyna się rano lub po południu, lepiej wybrać garnitur ślubny. Oczywiście na wieczorne przyjęcie można się przebrać w smoking. Tak, zgodnie z tradycją, zrobił książę William. Z tą tylko różnicą, że na ślubie miał na sobie nie strój cywilny, ale mundur galowy pułku Irish Guards.
Panowie Młodzi coraz częściej naginają reguły, zakładając zestaw black tie już po południu. Poprzez wyjątkowy ubiór – jakim niewątpliwie jest smoking – chcą podkreślić rangę uroczystości. Zanim jednak złamiemy zasady, przemyślmy ten ruch. Na ogół trzymanie się reguł nam pomaga – garnitur wizytowy nieprzypadkowo jest podstawowym wyborem Panów Młodych.
Biorąc pod uwagę smoking ślubny, warto zastanowić się jeszcze, na ile pasuje on do stroju Panny Młodej. Jeśli partnerka jest zdecydowana na suknię w swobodnym stylu, Pan Młody powinien rozważyć raczej garnitur. Warto też przemyśleć wystrój sali weselnej i ogólną konwencję wydarzenia. Jeśli po zastanowieniu decydujesz się na smoking, to fantastycznie.
Na pozostałe okazje
Oprócz wesela smoking posłuży Ci na balu, wieczornej gali, a także na bankiecie. Zawsze wtedy, gdy na zaproszeniu znajduje się nota „black tie” lub „strój wieczorowy”. A jeśli takiej informacji brakuje? Najprawdopodobniej wystarczający będzie garnitur wizytowy, utrzymany w ciemnej kolorystyce.
Tradycją jest noszenie smokingu do opery, zwłaszcza na premierę, a także do filharmonii, na szczególnie uroczyste koncerty. W światowych metropoliach, takich jak Londyn i Nowy Jork, nie brak restauracji, gdzie smoking należy do dobrego tonu. Nawet gdy inni mężczyźni ubierają się mniej wytwornie, nie musisz rezygnować z ulubionego zestawu black tie.
Budowa czarnego smokingu
Wybierając ubiór black tie, polecam trzymać się najbardziej klasycznej formy. Jednorzędowa marynarka smokingowa powinna mieć klapy frakowe lub szalowe. Najbardziej estetyczne są te obciągnięte połyskującym jedwabiem.
W takim fasonie ten sam materiał musi pokrywać guziki oraz otwór kieszeni. Poza tym u dołu rękawa może się znajdować pas jedwabnej tkaniny. Spodnie powinny być ozdobione lampasem i noszone na szelkach.
Alternatywę stanowi smoking dwurzędowy, który powinien mieć klapy frakowe. Nie nosimy do niego pasa hiszpańskiego ani kamizelki. Tym dwurzędowiec różni się od jednorzędowca.
Wspomniałem o elementach jedwabnych, pora jeszcze omówić główny materiał na smoking. Powinien on łączyć wysokie walory estetyczne z przewiewnością. Nie możemy się w nim przecież pocić, chociażby w tańcu. Bardzo dobrym wyborem jest oddychająca wełna merino o splocie ukośnym.
Proponuję unikać wariacji na temat smokingu, bo te po prostu nie wygrywają z nim konkurencji. Jeśli chodzi o dodatki, to i tu nie ma miejsca na eksperymenty. Czarny smoking wymaga podobnych akcesoriów jak ten w kolorze midnight blue, o którym pisałem niedawno. Więcej informacji na temat dodatków można znaleźć, podążając za odnośnikami poniżej.
Smoking czarny. Czysta doskonałość
Dress code black tie ukształtował się ponad sto lat temu. Udział w tym procesie mieli brytyjscy królowie, amerykańskie elity i oczywiście najlepsi krawcy epoki. Stworzono formę doskonałą, do której moim zdaniem trudno coś dodać.
Dzisiejsze rozumienie elegancji faworyzuje eksperymenty i ja też je lubię. Ale gdy chodzi o smoking, trzymam się ścisłych reguł klasyki. I nigdy na tym źle nie wyszedłem.
Smoking, jak żaden inny ubiór w naszej kulturze, kojarzy się z imprezami w wielkim stylu, które kończą się późną nocą. Na jego widok fani starego kina myślą o Marcello Mastroiannim (Słodkie życie) i Carym Grancie (Złodziej w hotelu). Ci, którzy wolą nowsze produkcje, mają przed oczami Leonarda DiCaprio (Wielki Gatsby) i George’a Clooneya (Ocean’s Eleven). To wszystko mężczyźni z fenomenalnym wyczuciem stylu, korzystający z życia. Kto nie chciałby wyglądać jak oni?
Jeśli potrzebujesz rady, zwróć się do zespołu Zack Roman. Ubiór dostosowany do koncepcji wesela i innych uroczystości to nasza specjalność. Rozstrzygniemy zagadki dress code’u i pomożemy Ci dobrać pełen zestaw.
Zobacz moją kolekcję!
Poznaj sekrety dress code’u
Smoking midnight blue. Ciemniejszy niż czerń