Męskie akcesoria z bursztynu to dla mnie jedno z najciekawszych odkryć tego roku. Polscy artyści oraz rzemieślnicy nadają dziś bałtyckim skarbom formy zaskakujące i stylowe.
Ostre kształty, chropawe faktury, głębokie odcienie wiśni albo zieleni. Taki też może być bursztyn bałtycki, który nosimy jako element naszego ubioru! Oczywiście może być i krągły, gładki, we wspaniałych kolorach miodu. Na całym świecie nie ma dwóch identycznych bryłek bursztynu, co czyni przedmioty z nich wykonane jeszcze bardziej oryginalnymi. A różnorodne formy wykończenia stosowane przez projektantów i rzemieślników oferują ogromne bogactwo estetyczne. Czas najwyższy zacząć z niego korzystać.
Wydawać by się mogło, że bursztyn jest powszechnie uważany za polski skarb narodowy. Mimo to wielu osobom kojarzy się głównie ze starą biżuterią dla dam i z pamiątkami z nadmorskiego straganu. Ale wystarczy rzut oka na oryginalne wyroby współczesnych artystów i rzemieślników, by zrozumieć, jak niesamowity potencjał tkwi w zastygłej przed milionami lat żywicy.
Kiedyś byłem sceptyczny, jednak dziś jak najbardziej widzę dla bursztynu zastosowanie w modzie męskiej. Sam od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem spinek do mankietów wykonanych przez polską projektantkę Emilię Kohut.
Minimalistyczne spinki z bursztynu
Emilia Kohut jest absolwentką gdańskiej ASP. To właśnie tam rodzi się dziś wzornictwo, które łączy tradycję bursztynu bałtyckiego z nowymi nurtami w światowym dizajnie. Warto dodać, że w Gdańsku znajduje się Muzeum Bursztynu, a od 2003 roku w mieście odbywa się konkurs Bursztynowe rzemiosło, na którym swoje prace – nieraz bardzo fantazyjne – prezentują złotnicy i jubilerzy. Widać, że stolica polskiego wybrzeża stara się też uzyskać rangę światowej stolicy bursztynu. W te wakacje odbywa się wystawa dzieł Lucjana Myrty w Europejskim Centrum Solidarności, na której wernisażu miałem okazję uczestniczyć dzięki uprzejmości Miasta Gdańsk. Zresztą jak widzicie na zdjęciu nie tylko ja. Wraz z Michałem Kędziorą ucięliśmy sobie partyjkę szachów zrobionych z … bursztynu.
Ale wróćmy do spinek, które miałem na sobie podczas sesji zdjęciowej w Brzeźnie. Prace Emilii Kohut często stoją w poprzek tego, z czym zwykliśmy kojarzyć bałtycki skarb – tak jest i w tym wypadku. Moje spinki nie są obłe, ale kanciaste, mają surowy kształt i pozbawione są widocznej oprawy. Wykonano je z nieprzejrzystego bursztynu z dominacją barwy zbliżonej do czerni. Spinki mają też plamę brązową o dziwnym, przytłumionym blasku. Jak widać, wyrzucana przez morze żywica pradawnych drzew nie musi mieć wcale barwy bursztynowej.
Obecnie jednym z ważniejszych trendów, jeśli chodzi o estetykę męskich akcesoriów, jest prostota, a nawet surowość. Dlatego tak popularne są stalowe spinki do mankietów. Ale przecież wielu mężczyzn poszukuje dyskretnej oryginalności. Zapewnić ją może naturalne piękno bursztyny bałtyckiego, który coraz częściej jest wykańczany matowo. Dzięki temu nie wzbudza żadnych skojarzeń ze straganową tandetą. Pewnie mało kto się w ogóle zorientuje, że to bursztyn!
Bursztyn bałtycki był dotąd najczęściej oprawiany w srebro (dobrze kontrastujące z bursztynową barwą) albo w złoto. Obecnie wielu rzemieślników i artystów unika przesadnego eksponowania metali szlachetnych, zamiast tego na pierwszym planie jest po prostu sam bursztyn. Stosuje się także matowo wykończoną stal, mosiądz albo ciemne drewno. Zwłaszcza to ostatnie daje ciekawe efekty i dobrze się łączy z modą na nieformalną elegancję.
Męskie bransoletki z bursztynu
Pewnie wielu z Was już po samym nagłówku zwątpiło. Jakie bransoletki? Wprawdzie dandysi z Pitti Uomo paradują ze współczesną biżuterią na nadgarstkach, ale zazwyczaj są to przecież rzeczy zrobione ze skóry i matowych koralików metalowych czy drewnianych. No właśnie. A gdyby tak spróbować z tajemniczym bursztynem z Bałtyku?
Bransoletki zrobione z ciemnych bursztynów o zielonawych albo jasnożółtych refleksach przedstawiają się dość oryginalnie. Jestem zwolennikiem klasyki i nieprędko się przekonam do takich typu dodatków. Ale w porównaniu z innymi bransoletkami męskimi te bursztynowe mogą wypaść dobrze. Może podbiją w przyszłym roku Pitti Uomo? Lino Ieluzzi na pewno by je nosił. Ciekawie kto podejmie wyzwanie ;)
Stare i nowe przedmioty z duszą
Nie wszyscy wiedzą, że bursztyn bałtycki od wieków służy do wytwarzania cennych przedmiotów codziennego użytku. Przed II wojną światową polscy dandysi nosili przy sobie inkrustowane bursztynami wizytowniki, a także parasole czy laski z rękojeścią zrobioną z bałtyckiego skarbu. Nie reklamuję na tym blogu tytoniu, ale wspomnieć chyba trzeba też o bursztynowych ustnikach do papierosa, fajkach, papierośnicach i zapalniczkach. Bursztyn przed wojną był bardzo cenionym kruszcem.
Nie wiem, czy dzisiaj przedmioty tego typu zrobiłyby dobre wrażenie. Być może ich miejsce jest w muzeum, bo nasza wrażliwość się zmieniła. Ale co powiecie na pendrive w obudowie drewniano-bursztynowej?
Bursztyn daje nam okazję, by znaleźć się w awangardzie stylu, a jednocześnie podkreślić przywiązanie do rodzimej tradycji i przyrody. W perfekcyjnym zestawie garniturowym bursztynowe spinki mogą być kropką nad i. Na razie bursztyn bałtycki powraca do mody damskiej. Czy wróci też do męskiej?