Letnie eleganckie ubranie jest niekompletne bez kapelusza słomkowego. Jest lekki jak piórko i chroni przed słońcem. Dzięki wykonaniu z plecionki o splocie otwartym, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza w główce kapelusza. Oprócz właściwości ochronno-chłodzących kapelusz panama jest także wyznacznikiem świadomego ubierania się, w przeciwieństwie do tradycyjnego w Polsce odziewania się.
Kupno panamy w naszym kraju to nie lada wyzwanie. Duży wybór kapeluszy panama jest w Londynie, ale w styczniu nie miałem czasu na przymiarki. We Florencji na Pitti Uomo tym razem nie byłem, ale w zeszłym roku widziałem dużo panam u tamtejszych kapeluszników. W Polsce panamy o grubym splocie wytwarza firma Polkap, ale po nie trzeba wybrać się do Skoczowa. Ostatni warszawscy kapelusznicy są oczywiście pełni pesymizmu i twierdzą, że na to nie ma zainteresowania. Mam na ten temat odmienne zdanie. Jestem w 100% przekonany, że kapelusze panama szyte na miarę byłyby strzałem w dziesiątkę. Surowiec można przecież sprowadzić z Ekwadoru i produkować po prostu kapelusze na zamówienie. Do tego dołożyć ofertę z fedorami i homburgami z włosa króliczego. Zaczerpnąć inspiracje designerskie od firm Borsalino i Stetson. Taka mała pracownia kapeluszy na pewno zyskałaby grono wiernych klientów. Produkt musiałby być oczywiście najwyższej jakości, ale np. sukces Pracowni Krawieckiej Zaremby pokazuje, że na takie pracownie jest miejsce w Polsce.
Dwa tygodni temu byłem w Berlinie i kupiłem włoską fedorę od Borsalino wykonaną z liści palmy ekwadorskiej (paglia). Kapelusze Borsalino są dostępne w Galerii Lafayette oraz Quartier 206, oba sklepy na Friedrichstraße. W tym pierwszym był zdecydowanie większy wybór. Podobno niezłe kapelusze produkuje także niemiecka firma Mayser Hats, ale nie miałem okazji odwiedzić ich sklepu. Po przymierzeniu Borsalino nie chciałem go nawet zdejmować z głowy i moje zakupy kapeluszowe uznałem za zakończone :)
KAPELUSZ PANAMA BRISA DOSTĘPNY W SKLEP.SZARMANT.PL
Jest to klasyczna fedora z 6cm rondem. Preferuję węższe rondo (5-5,5cm) w przypadku fedor na jesień, ale szersze rondo chroni znacznie lepiej przed słońcem. Wstążka z kokardką wykonana jest z czarnego, jedwabnego rypsu. Panama z czarną wstążką jest uznawana za klasyka klasyków. Czarną wstążkę w panamie nosił Książę Walii w celu uczczenia pamięci brytyjskiej królowej Wiktorii po jej śmierci w 1901 roku. Zasadniczym elementem fedory jest odpowiednio wyprofilowane rondo. Z przodu powinno być ono skierowane ku dołowi, a z tyłu lekko wywinięte ku górze. Oczywiście i te reguły noszenia zaawansowany użytkownik kapeluszy można łamać, ale nie tym razem.
Warto jednak wiedzieć, że nie ma jednego rodzaju kapelusza panama. Mogą one występować w fasonach: optimo, gambler, plantation, fedora lub homburg. Jedynie optimo można zrolować. Natomiast najpopularniejszy fason to właśnie fedora prezentowana na zdjęciach. W Polsce nazwa fedora nigdy nie była używana w szerokim zakresie. Stosowano nazwę borsalino, od nazwy słynnego włoskiego producenta takiego rodzaju kapeluszy. Trochę tak, jak w przypadku obuwia sportowego i adidasów. Borsalino w Polsce stały się synonimem jednego z rodzajów kapelusz. Nie bez przyczyny. Firma braci Borsalino, która powstało w 1857 w Piemoncie, przez lata produkowała jedne z najlepszych na świecie kapeluszy. To ona udoskonaliła model kapelusza współcześnie nazywany fedorą w krajach anglosaskich. Fedora była, jest i pewnie dalej będzie, ich sztandarowym produktem.
Obecnie nazwy panamy używa się na wszystkie kapelusze wykonane ze słomy. Jedynie Panama pisana wielką literą powinna zostać wypleciona z liści palmy ekwadorskiej (Carludovica palmata – łyczkowiec dłoniasty) i uformowana na miejscu w Ekwadorze. Panamy nigdy nie powstawały w Panamie, ale były przez ten kraj kiedyś importowane z Ekwadoru i eksportowane do Europy i Ameryki. Najbardziej finezyjne są Panamy plecione w mieście Montecristi. Plecie się je z liścia palmowego, a następnie ręcznie formuje. Dobrej jakości panama powinna być wypleciona z jednego kawałka plecionki. Im drobniejszy splot (czyli im większa ilość drobniutkich splotów na centymetr), tym produkt uchodzi za szlachetniejszy. Panama, oznaczona jako fino przez firmę Borsalino, ma 5 splotów na centymetr w poziomie i 4 w pionie. Najlepsze Panamy Montecristi mogą mieć nawet do 40 splotów na centymetr.
Fot. Monika Kamińska