Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Bedford Cords

Bedford Cords
Watch pocket
Fot. M. Cioch

Bedford cord oznacza tkaninę sztruksową Bedford, a Bedford cords spodnie sztruksowe bedfordy. Nazwa Bedford cord wywodzi się z miasta Bedford we wschodniej Anglii. Prawdopodobnie gdzieś w XIX wieku została po raz pierwszy wyprodukowana w tkalni zlokalizowanej w tym mieście. Inna wersja mówi o bryczesach wykonanych po raz pierwszy z tego materiału dla oddziałów rezerwy z Bedford

Faktura tkaniny przypomina tradycyjny sztruks, ale różni się ułożeniem nici (fałdek). W bedfordach tworzą one poziomy splot żeberkowy, ułożony w linii pionowej, przypominającej typowy sztruks. W bedfordach linia ta jest ciągle przerywana, w przeciwieństwie do sztruksu.

Najlepsze bedfordy są tkane z wełny owczej, ale na rynku spotykane są także bawełniane i poliestrowe. Jest to bardzo solidna tkanina, odporna na wyświecenie się. Najczęściej stosuje się ją na spodnie, ale można z nich także wykonać marynarki lub płaszcze sportowe. Sztruksy bedfordy były chętnie noszone podczas polowań w Anglii, ze względu na ich dużą wytrzymałość i doskonałe układanie się. Są idealnym towarzyszem dla zestawów koordynowanych z marynarką tweedową i wypraw za miasto.

Bedford Cords
Fot. M. Falana & M. Grabowiecki

Bedfordy uchodzą za bardzo ciepłe spodnie i niektóre firmy (W. Bill) oferują je nawet w gramaturach 800-900. John G. Hardy ma je znacznie lżejsze. Są w gramaturze 340-370 g i nadają się na wiosnę i jesień. Zimą są zbyt chłodne. Niestety w nowym próbniku spodniowym Eskdale już ich nie ma. W ofercie zostały tylko trzy ze starego wzornika 12 oz. Casual: prezentowane na zdjęciach płowe (ang. fawn), ciemna oliwka oraz czerń. Wszystkie trzy są w cenie 250 zł za metr. Kolor płowy to jeden z ciekawszych, a rzadko spotykanych kolorów w męskich ubraniach. To jasny brąz, wpadający w jasną oliwkę. Zdjęcie tytułowe najlepiej oddaje jego kolor. O zmroku i przy sztucznym świetle brązowieją.

Sztruks Bedford idealnie nadaje się na sportowe spodnie każualowe. Doskonale zastępuje wszechobecny dżins. Wielu mężczyzn zdaje się nie spostrzegać, że oprócz denimu oraz ciemnych, wełnianych spodni w kant jest alternatywa.

Beford Cords and Donegal Tweed
Tweed i bedfordy! Fot. M. Falana & M. Grabowiecki

Jest to początek cyklu „Nie tylko dżinsy”, o spodniach każualowych. W następnych wpisach pojawi się diagonal (ang. cavarly twill), sztruks bawełniany (ang. cords), gabardyna (ang. gabardine), moleskin, wenecjan (ang. venetian), gładka bawełna, tropik, len, flanela oraz whipcord. Spodnie tweedowe zostały opisane tutaj.

Spodnie mają mankiet 4,5 cm oraz szerokość nogawki 20 cm. Zostały uszyte w Łodzi, z materiału John. G. Hardy, ale wymagały poprawek, które naniósł w Warszawie Piotr Kamiński.

Bedford Cords
Mankiet pasuje do bedfordów i marynarki tweedowej

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij