Jeden z dogmatów klasycznej elegancji mówi, że ostatni guzik marynarki zawsze jest odpięty. Zasada ta dotyczy marynarek mających dwa lub więcej guzików. Jest jednak wyjątek od tej reguły
Jest to garnitur typu padok (ang. paddock suit), zapinany na dwa guziki – zarówno dolny, jak i górny. Ostatni guzik w tym fasonie powinien być położony w najwęższym miejscu talii. Pierwszy guzik, licząc od góry, leży bardzo blisko kieszonki piersiowej w marynarce. Takie ułożenie guzików wraz z szerokim rozcięciem u dołu dodaje wzrostu użytkownikowi. Sam model na ilustracji ma chyba ponad 190 cm wzrostu. W rezultacie zarys sylwetki jest bardzo elegancki i mocno wydłużony.
Nazwa padok pojawiła się po raz pierwszy w kwartalniku Apparel Arts w 1938 roku. Pojęcie wywodzi się od ogrodzonego placu przy torze wyścigowym, po którym oprowadza się konie przed kolejną gonitwą. Był to model nieformalnego garnituru, przeznaczonego na wyścigi konne, weekend, wypoczynek na wsi lub do pracy w małych miasteczkach (tzw. town and country suit).
Żeby jednak sprawę bardziej skomplikować, nawet od tego ułożenia guzików w modelu padok jest odstępstwo. Proszę spojrzeć na ten model marynarki zapinanej na dwa guziki noszonej przez Księcia Windsoru (wzrost 170 cm). Guzik dolny jest 3-4cm cm poniżej linii talii, a górny 3-4 cm powyżej. Górny nie jest także zlokalizowany tak blisko kieszonki piersiowej, jak w modelu z Apparel Arts. Kolejny wyjątek stanowi John Fitzgerald Kennedy, który przy wzroście 182 cm miał położone guziki: odpowiednio 5 cm powyżej i 5 cm poniżej talii.
Uważam, że ułożenie guzików należy odpowiednio dobrać do wzrostu i sylwetki, co właśnie pokazują modele na zdjęciach. Natomiast przy połach marynarki nie ma kontrowersji, gdyż muszą się zawsze szeroko uśmiechać u dołu. Klapy marynarki powinny być otwarte. Sam fason wydaje się być ciekawą alternatywą dla kolejnego garnituru na dwa guziki w szafie Nie polecałbym go na pierwszy garnitur miarowy, ale na czwarty, piąty już tak. Ile przecież można chodzić w tym samym dwuguzikowcu, zapinanym tylko na górny guzik. Przypomnę, że w takim klasycznym fasonie górny guzik jest położony zwykle w najwęższym miejscu talii lub 1-2 cm powyżej. Dolny jest położony 6-7 cm poniżej tego miejsca i nigdy go nie zapinamy.