Chyba każdy ma przynajmniej jeden egzemplarz. Krawat w paski to klasyk, który świetnie ożywia nasz ubiór. Co warto wiedzieć, by nosić go dobrze?
W świecie biznesu, zdominowanym przez ciemne garnitury, krawat w paski jak żaden inny chroni przed monotonią. Dynamiczny układ kolorów po prostu dodaje nam energii. Również w stylu smart casual krawat regimental jest bardzo pożądany. Wprowadzając do ubioru dodatkowy wzór, pokazujemy swoją fantazję.
Jak dobrać krawat w paski, by nie gryzł się z pozostałymi elementami garderoby? Czy musi być wykonany z gładkiego jedwabiu? Wreszcie czy wolno nam nosić wzory przypisane do konkretnych szkół, pułków i stowarzyszeń? Wszystkiego dowiesz się z tego przewodnika.
Bogata tradycja
Krawaty w paski stały się modne już w XIX wieku. Nic dziwnego, bo pomysł, by przełamać pionową linię krawata skośnymi pasami nasuwa się sam i wygląda po prostu dobrze. Szybko zorientowano się też, że układ kolorów może mieć wartość symboliczną, służąc identyfikacji.
Z tej okazji skorzystała armia Zjednoczonego Królestwa, nadając poszczególnym pułkom określone kolory. Żołnierze, przywiązani do swoich barw, chcieli je nosić także poza murami jednostki. Tak krawat pułkowy, czyli regimental zaczął przenikać do codziennej mody.
Według części źródeł historia cywilnych krawatów klubowych zaczyna się na Uniwersytecie w Oksfordzie. Już w 1880 roku studenci tamtejszego Exeter College z dumą wiązali pod szyją purpurowo-czarne barwy swojego domu. Wkrótce poszczególne wydziały, kluby sportowe i stowarzyszenia elitarnych uczelni doczekały się własnych krawatów.
Krawat pułkowy stał się tak popularny dzięki księciu Walii, Edwardowi Windsorowi. W 1919 roku następca brytyjskiego tronu odbył podróż do Ameryki Północnej, o czym rozpisywała się prasa na całym świecie. Książę nosił krawat w czerwono-granatowe pasy ze złotym herbem pułku Grenadier Guards, w którym służył podczas wojny. Następca tronu był jednym z największych celebrytów epoki, więc nic dziwnego, że po obu stronach Atlantyku zapanowała moda na regimentale.
Kto może nosić krawat klubowy?
Oczywiście nikt nie ma wyłącznych praw na używanie dodatków w określonych kolorach. W niektórych sytuacjach warto jednak wykazać się wrażliwością. Jeśli jedziesz na konferencję do Oksfordu, a nie byłeś studentem tamtejszej uczelni, to nie zakładaj krawata w barwach tradycyjnie z nią związanych. Mógłbyś zostać wzięty za kogoś, kim nie jesteś. Część Brytyjczyków jest na tym punkcie mocno wyczulona.
Podobno właśnie po to, by uniknąć nieporozumień, Amerykanie zdecydowali się na odwrotny układ pasów. W brytyjskich regimentalach podążają one od lewej do prawej – zdaniem wielu biegną tym samym od serca do miecza. Kultowa marka Brooks Brothers, myśląc mniej górnolotnie, stworzyła po prostu lustrzane odbicie i na początku XX wieku ustanowiła nową tradycję w Stanach Zjednoczonych.
Na gruncie europejskim częściej spotykamy krawaty z brytyjskim układem pasów. Możliwych kombinacji barw i wzorów jest jednak mnóstwo, więc na co dzień nie ma sensu się przejmować, że zawłaszczamy cudzą symbolikę. Swoją drogą, szkoda, że tak mało szkół i organizacji w naszym kraju posiada własne regimentale z prawdziwego zdarzenia.
Pewną tradycję próbował zapoczątkować Polski Związek Piłki Nożnej. Sam pomysł był dobry, ale granatowy krawat z wąskimi paskami biało-czerwonymi nie prezentuje się interesująco. Świetny przykład dało za to stowarzyszenie But w Butonierce, tworząc czerwono-granatowy regimental, który fantastycznie wygląda w różnego rodzaju zestawach koordynowanych. Projekt nawiązuje do barw Grenadier Guards, ale miejsce złotego granatu (to element herbu pułkowego) zajął zgrabny but, będący symbolem stowarzyszenia.
Z czym nosić krawat w paski?
Jeśli wzór krawata jest oparty na silnym kontraście i przyciąga uwagę, to najlepiej zestawiać go z gładkimi ubraniami. Marynarka w prostą kratę windowpane albo w inny, delikatny wzór nie jest wykluczona. Natomiast garnitur w prążek z krawatem w paski na ogół wygląda fatalnie. Pamiętaj, że kluczową rolę w męskim stylu odgrywa zasada less is more.
Warto jednak dodać, że regimentale mogą też być stonowane. Ciekawą kolekcję włoskich krawatów w duże pasy znajdziesz teraz w sklepie Zack Roman. Są wykonane z grenadyny, czyli materiału o wyjątkowej, chropowatej fakturze. Obok egzemplarzy jedwabnych mamy i te z domieszką wełny, które fantastycznie pasują do jesienno-zimowej garderoby. Wszystkie zachwycają oryginalnością.
Stonowany krawat w pasy pozwala na eksperymentowanie z pozostałymi wzorami. Dodając do niego na przykład marynarkę z kolorowego tweedu albo melanżowej flaneli, można osiągnąć bardzo ciekawy efekt. Koszula w delikatny prążek też nie jest wykluczona.
Niezależnie od tego, na jaki krawat się zdecydujesz, pewne jest jedno. Poliestru – który pojawia się nawet w kolekcjach marek aspirujących do kategorii premium – należy unikać jak ognia. Krawat ma być ozdobą Twojego ubioru, więc kupowanie taniego syntetyku nie ma żadnego sensu. Nie musisz mieć w garderobie wielu dodatków, ale ważne, by były wysokiej jakości.
Sprawdź produkty wysokiej klasy
Krawaty z naturalnych materiałów
Przeczytaj więcej
Krawat ślubny. Co zrobić, by wyglądał naprawdę świetnie?