Płaszcze z wyjątkowych tkanin zasługują na odpowiednią oprawę. Zobacz, jak wyszła moja sesja w zaśnieżonych Tatrach!
Jeśli tylko chcemy, zimowe płaszcze mogą mieć wyrazisty charakter. Do nowej kolekcji wybrałem ciekawe materiały z wełny i kaszmiru. Dostarczyła je legendarna tkalnia z Piemontu – Loro Piana. Obok jej wyrobów trudno przejść obojętnie. Bardzo przyjemny chwyt i wytrzymałość sprawiają, że tkaniny Loro Piana należą do światowej czołówki.
Odbierając odszyte płaszcze, wiedziałem już, że sesja zdjęciowa musi odbyć się w Tatrach. Nie wyobrażałem sobie lepszej scenerii dla mojej kolekcji niż polskie góry przykryte solidną warstwą śniegu.
Pomysł na tę sesję towarzyszył mi od kilku lat, ale jakoś ciągle się nie udawało. W końcu decyzja zapadła – najpiękniejszy dzień wyjazdu poświęcimy na pracę. Pożyczyłem więc drewniane narty od Jakuba Adamczyka (wielkie dzięki!) i zabraliśmy się do dzieła.
Płaszcz z kaszmiru na Butorowym
Pierwsze kroki na nartach stawiałem m.in. na Butorowym Wierchu. Dla mnie to kultowa góra. Rozciąga się z niej fantastyczny widok na Giewont… ale ja najlepiej zapamiętałem lasek na początku trasy, który przedstawiał pewną trudność dla małego narciarza. W pamięć zapadł mi też mostek znajdujący się w połowie stoku – bałem się, że z niego spadnę. ;) Ten strach rekompensowały świetne frytki z karczmy przy wyciągu.
Dziś z wyciągów korzystam sporadycznie, bo przerzuciłem się na skitury – narciarstwo wysokogórskie. Ale sentyment do miejsca pozostał.
Wzór shepherd’s check
Na Butorowym zaprezentowałem dwurzędowy płaszcz zimowy w niebiesko-czarny wzór shepherd’s check. Ten deseń popularny jest na Wyspach Brytyjskich, gdzie często zdobi materiały tweedowe. Shepherd’s check to taki rodzaj kraty, która przy bliższej inspekcji okazuje się subtelnym wariantem pepity.
Płaszcz w stonowany wzór to dobra propozycja dla mężczyzn szukających rzeczy uniwersalnej, która jednak nie wyglądałaby nazbyt formalnie. Mój dwurzędowiec shepherd’s check zaprezentowałem z zestawem prostym i dość swobodnym, złożonym z czarnego golfu i granatowych spodni z flaneli. Czy pasowałby także do biznesowego garnituru? Jak najbardziej. Natomiast do strojów najbardziej odświętnych polecałbym raczej ciemną dyplomatkę z gładkiej tkaniny. To absolutny klasyk.
Kaszmir Loro Piana
Płaszcz shepherd’s check uszyto ze 100-procentowego kaszmiru wysokiej jakości. Materiał zapewnia dobry komfort termiczny, porównywalny z wełną merynosową. Jest wyjątkowo miły w dotyku i, w odróżnieniu od wełen owczych, wraz z noszeniem i praniem staje się coraz miększy. Ma też bardzo dobrą sprężystość, prawie się nie gniecie. Poza tym kaszmir długo zachowuje kolor, nie szarzeje. Krótko mówiąc, to fantastyczny materiał na zimę.
Niewielu wytwórców tkanin cieszy się takim powodzeniem jak Loro Piana. To nie przypadek. Ta rodzinna firma, mająca siedzibę u podnóża włoskich Alp, od blisko 100 lat dostarcza tkaniny najlepszym. Jej specjalnością są właśnie wełniane i kaszmirowe materiały na zimę.
Bordowy płaszcz w Dolinie Chochołowskiej
Na Butorowym złapaliśmy złotą godzinę, kiedy zachodzące słońce wypełnia obiektyw ciepłym światłem. To się udało, ale został jeszcze jeden płaszcz do sfotografowania. Wsiadamy do starego Land Rovera i pędzimy do wylotu Doliny Chochołowskiej. Zmierzcha. Temperatura: minus 12.
Przebrałem się i znowu brniemy po uda w śniegu. A potem seria zdjęć… w potoku. Byłem trochę niepewny końcowego efektu, ale Ariel Wojciechowski // Mountain & Extreme Sports Photographer sprawdził się znakomicie.
Płaszcz bordo. Jak nosić?
Kiedy nosisz płaszcz w głębokim odcieniu czerwieni, na pewno zostaniesz zauważony. Ale nie ma się czego bać. To przecież piękna, dwurzędowa dyplomatka. Wykonano ją z materiału od Loro Piana – złożonego z wełny z 10-procentową domieszką kaszmiru.
Podobnie jak płaszcz w kratę, tak i ten ma klasyczne proporcje. Długość do kolan jest korzystna dla męskiej sylwetki, podobnie jak wyraźnie zaznaczona talia. Płaszcz ma dopasowany fason, co dodaje mu dynamizmu. Uwagę zwracają również tradycyjne rozwiązania stylistyczne, jak szerokie klapy frakowe oraz dragon, czyli pas umieszczony na plecach.
Czy jednak bordowy płaszcz męski to nie jest rzecz mało uniwersalna, trudna do połączenia z innymi częściami garderoby? Nie bałbym się tego zupełnie. Owszem, jeśli szukasz najbardziej uniwersalnego płaszcza, powinieneś wybrać taki w odcieniach szarości lub niebieskiego. Ale pamiętaj, że bordo pasuje do większości kolorów popularnych w męskiej garderobie.
Jeśli o mnie chodzi, to bordo odruchowo łączę z ciemnymi kolorami – czernią i granatem. Dobrze pasować będą także biel i beż. Nieco większego wyczucia wymaga łączenie płaszcza bordo z brązem i zielenią. Nie każdy odcień będzie właściwy, trzeba przymierzyć i zobaczyć, jak konkretne rzeczy ze sobą współgrają. Tak czy inaczej – wymieniliśmy tu większość kolorów ulubionych przez mężczyzn i wychodzi na to, że nie taki diabeł straszny.
Podsumowanie
Oryginalny płaszcz to doskonały sposób, by wyróżnić się na ulicy. Jeśli jednak wolisz bardziej stonowane okrycia, wybierz raczej granatową dyplomatkę. Polecam Twojej uwadze także płaszcz w wojskowym odcieniu zieleni. To także rzecz nietuzinkowa, choć w zupełnie innym stylu, z angielskiej tkaniny, niż te prezentowane w dzisiejszym wpisie.
Mamy różne preferencje, ale pewne jest jedno – zima wcale nie musi być nudna! Nawet podczas chłodów można wyglądać stylowo.
Zobacz też:
Eleganckie płaszcze męskie. Poradnik